Strona główna Wydarzenia Nowe wydanie przewodnika po Górach Sowich

Nowe wydanie przewodnika po Górach Sowich

0

W kwietniu, u progu rozpoczynającego się sezonu turystycznego na księgarskim rynku, pojawiło się trzecie wydanie przewodnika po Górach Sowich. Autorem książki jest miłośnik pasm górskich w Sudetach Tomasz Śnieżek.
Książki o Górach Sowich
Góry Sowie wraz z otoczeniem to obszar niezwykle interesujący pod względem przyrodniczym, kulturowym i historycznym. Na temat tego wyjątkowego i urokliwego pasma górskiego w Sudetach ukazało się wiele publikacji, a wśród nich chociażby w 2006 roku monografia „W cieniu Wielkiej Sowy”, w 2012 i 2014 dwie edycje przewodnika zarówno dla turystów i gości odwiedzających Góry Sowie, ale także dla mieszkańców — miłośników regionu.

Nowy, uaktualniony przewodnik
Na nowe, uaktualnione wydanie przewodnika zdecydowano się w 2016 roku. W przewodniku zrezygnowano z klasycznego opisu wyznakowanych w terenie szlaków turystycznych (ich ilość wzrosła znacznie w latach 2015–2016), ponieważ część interesujących i wartych odwiedzenia miejsc znajduje się poza nimi. Punkt początkowy i końcowy proponowanych wycieczek wyznaczony został na jednej z sowiogórskich przełęczy bądź w innym ważnym komunikacyjnie miejscu (np. centrum Zagórza Śląskiego). W przewodniku uwzględnione zostały parkingi i propozycje pieszych wycieczek ze zweryfikowanym w ubiegłym roku opisem tras.

Publikacja Góry Sowie zawiera w części ogólnej kompendium wiedzy o regionie z zakresu geografii, przyrody i historii. Główny wątek publikacji stanowi opis 16. tras wycieczkowych. Są tam także informacje o wybranych miejscowościach leżących u stóp Gór Sowich. Mogą one z powodzeniem pełnić funkcję „bram do gór”. W przewodniku znaleźć można mnóstwo nieznanych dotąd ciekawostek, faktów i związanych z nimi historii oraz wiele interesujących zdjęć zarówno archiwalnych jak i współczesnych.

O autorze
Nowe, trzecie w sumie wydanie przewodnika po Górach Sowich napisał Tomasz Śnieżek z Dzierżoniowa. 41-letni miłośnik pasm górskich w Sudetach jest absolwentem Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Podczas studiów rozpoczął współpracę z lokalnymi mediami, która trwa do dziś. Jego artykuły krajoznawcze trafiały na łamy „Tygodnika Dzierżoniowskiego”, miesięcznika „Sudety”, a także czasopism – „Na szlaku”, „Turysta Dolnośląski”, „Odkrywca”, Śnieżek „Ziemia Kłodzka”, dziennika „Słowo Polskie” i niemieckiego „Hohe Eule”. Dzierżoniowianin był współtwórcą i jednym z autorów wydanej w 2006 roku książki „W cieniu Wielkiej Sowy”. Jest także autorem przewodników i map Gór Sowich (Wydawnictwa PLAN, REWASZ). Od 30. lat należy do Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego, jest członkiem Lokalnej Organizacji Turystycznej „Księstwo Świdnicko – Jaworskie”. Tomasz Śnieżek jest przewodnikiem sudeckim oraz pilotem wycieczek krajowych i zagranicznych.

/ oprac./

Poprzedni artykułPodwójne skarby gminy Świdnica [FOTO]
Następny artykułŚwidniccy literaci we Wrocławiu