Strona główna 0_Slider Uczą się bronić przed napastnikiem

Uczą się bronić przed napastnikiem [FOTO]

0

Jak zyskać kilka sekund przewagi nad napastnikiem, by móc uciec i wezwać pomoc, uczą się dziś pracownicy socjalni z powiatu świdnickiego. W szkoleniu z zakresu poprawy bezpieczeństwa kadr pomocy społecznej bierze udział 64 uczestników.
Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu przeprowadza dziś w Świdnicy szkolenie z zakresu poprawy bezpieczeństwa kadr pomocy społecznej. – Szkolenie pracowników socjalnych jest organizowane w całej Polsce, w związku ze zdarzeniem, jakie miało miejsce w Makowie Mazowieckim – mówi podinspektor Henryk Tonderys, ekspert Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Przypomnijmy, że do tragedii doszło 15 grudnia 2014 roku. 62-letni mężczyzna z zaburzeniami psychicznymi wszedł do siedziby GOPS w Makowie, polał benzyną dwie pracownice oraz pomieszczenie, które następnie podpalił. By ofiary nie mogły uciec z pożaru przytrzymał drzwi biura. Jedna z kobieta zmarła w pożarze. Druga poniosła śmierć w szpitalu. Za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem sprawca 3 lutego 2016 roku został skazany na dożywotnie pozbawienie wolności.

Jeździmy po całej Polsce do pracowników socjalnych, by uczyć sposobu zachowania się w sytuacjach kryzysowych – stwierdza podinspektor Henryk Tonderys, prowadzący zajęcia w Świdnicy. Szkolenie podzielone było na dwie części – praktyczną, która została przeprowadzona w świdnickiej Hali Sportowej i teoretyczną, trwającą w sali Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy.

Na praktycznych zajęciach uczymy się podstawowych elementów samoobrony. Ze względu na to, że jest to jedno spotkanie, to nie szkolimy uczestników jak wygrać z napastnikiem, ale jak uniknąć walki czy odeprzeć atak. Podstawowe techniki samoobrony są ukierunkowane na to, by zyskać kilka sekund przewagi nad napastnikiem, które mają być wykorzystane na ucieczkę i wezwanie pomocy – wyjaśnia instruktor.

W części teoretycznej funkcjonariusz Wydziału Prewencji wraz z psychologiem i negocjatorem społecznym poruszoną tematy dotyczące aspektów prawnych samoobrony czy psychologicznych uwarunkowań związanych z sytuacją trudną. – Negocjator natomiast będzie mówił, jak hamować pewne zachowania agresywne, a także jak rozmawiać z taką osobą, by ją uspokoić – dodaje podinspektor Henryk Tonderys.

W szkoleniu w zakresu poprawy bezpieczeństwa bierze udział 64 pracowników socjalnych z powiatu świdnickiego. – Nie diagnozujemy, jaka jest sytuacja każdego z tych pracowników. Całe działanie jest ukierunkowane na profilaktykę. Chcemy zapobiegać, by takich zdarzeń nie było – tłumaczy podinspektor.

Według uczestników takie szkolenia są niezwykle ważne. – Ze względu na charakter pracy powinnam przewidywać sytuacje kryzysowe. Szkolenie daje możliwość nauczenia samoobrony – mówi asystent rodziny Izabela Ziarek z OPS w Świebodzicach. Pracownicy socjalni mogą spotkać się z agresywnym zachowaniem, które wynika nierzadko z zaburzeń psychicznych czy spożywania alkoholu. – Rodziny, z którymi współpracuję pochodzą z różnych środowisk. Pracuję sama i w sytuacji trudnej nie miałby kto mi pomóc się obronić. Szkolenia tego typu są więc bardzo potrzebne – dodaje asystent rodziny.

Szkolenie potrwa do godziny 15.00.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułTulipanowy recydywista
Następny artykułPoczątek maja z Biegiem Goplany