Strona główna 0_Slider Świdniczanie zatańczą przed chińską publicznością

Świdniczanie zatańczą przed chińską publicznością

0

Dwa razy brak finansów i inne zobowiązania stanęły im na przeszkodzie, by odpowiedzieć na zaproszenie z dalekich Chin. Marzenie wreszcie się spełnia. Zespół Pieśni i Tańca “Jubilat” ze Świdnickiego Ośrodka Kultury 23 kwietnia wylatuje do Pekinu i wyrusza na festiwal do Xuchang. Choreografami zespołu są Anna Trzeciak i Lubomir Szmid (kierownik artystyczny Jubilata).

Zaproszenie poprzedzone było wieloma staraniami. – Wymagało to wiele pracy, przygotowań, wymiany korespondencji. Warunkiem koniecznym do zakwalifikowania się było wysłanie aplikacji, w której należało wpisać swoje osiągnięcia oraz przesłać CD z nagraniem programu. Zespół musi prezentować wysoki poziom artystyczny – opisuje Anna Trzeciak.  Na 11th China Xuchang International Tourism Festival świdniczan zaprosili  Ministerstwo Kultury i Turystyki w Pekinie, Prezydent Sekcji Chin i Wschodniej Azji Światowego Stowarzyszenia Sztuk Pięknych, Dyrektor Rady Festiwalu Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali Folklorystycznych Mr.Yajing XUE 薛 亚 京.  I etap to Xuchang. – 2-milionowe miasto, bardzo urokliwe, położone na południe od Pekinu. Pojedziemy tam pociągiem – informują choreografowie. Gospodarzem drugiego etapu będzie Pekin.  Podczas ceremonii otwarcia festiwalu świdniczanie chcą pokazać cała mozaike polskiego folkloru. Zaprezentują programy „Na Krakowskim Rynku” oraz układy choreograficzne “Żywieckie Gronicki i “Na śląską nutę”. Każdego festiwalowego dnia będą dawali dwa koncerty.

Organizator zapewnia noclegi i wyżywienie. Zakup biletów na lot i uzyskanie wizy do Chin było wyzwaniem, ale, jak podkreślają choreografowie Jubilata, małymi krokami zawsze można dojść do celu. 20-osobowa grupa tancerzy leci już 23 kwietnia z lotniska w Warszawie przez Paryż do Pekinu.

Ciągle tańczymy, to nasz żywioł, to ogień nie do ugaszenia. Zespół brał udział w festiwalach międzynarodowych. Odwiedził Czechy, Włochy, Austrię, Koreę, Indie, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Serbię, Wielką Brytanię, Litwę, Macedonię, Portugalię, Danię, Sardynię, Grecję, Słowację, Węgry, Niemcy, Ibizę, Monte Carlo. W niektórych państwach byliśmy wielokrotnie. Można śmiało powiedzieć, że jesteśmy ambasadorami polskiej kultury na świecie. To będzie nasz 35 festiwal i bardzo cieszymy się, że odwiedzimy kraj, którego nie znamy – podkreślają Anna Trzeciak i Lubomir Szmid.

Zespół wróci do Polski 5 maja.

/asz/