Strona główna 0_Slider Stwórz wymarzoną Świdnicę i wyślij pocztówkę

Stwórz wymarzoną Świdnicę i wyślij pocztówkę [FOTO]

1

Każdy odwiedzający wystawę w świdnickiej bibliotece może stworzyć własne wymarzone miasto. W interaktywnej instalacji przestrzeń miejska nie ma ograniczeń. W Świdnicy mogą pojawić się cuda architektury z największych miast świata jak Tokio, Paryż, Dubaj czy Nowy Jork. Stworzoną w ten sposób mapę, odwiedzający mogą wydrukować w formie pocztówki z napisem „Pozdrowienia z Miasta Nowy Twór”. Wystawa potrwa do piątku.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej otwarta została wczoraj interaktywna wystawa „Miasto Nowy Twór”. Organizatorem projektu jest Fundacja Inicjatywa B. Przedsięwzięcie, autorstwa artystów Marka Straszaka i Agaty Elsner, powstawało około trzech miesięcy.

Pomysł jest dosyć szeroki i wypłynął od poznańskich artystów. Nasunęło nam się pytanie – co byłoby gdyby za kilkadziesiąt lat Wrocław rozrósłby się do takich rozmiarów, że zaanektowałby Świdnicę, która stałaby się jego dzielnicą? – opowiada Tomasz Nycz z Fundacji Inicjatyw B. Ta myśl zapoczątkowała pracę nad projektem „Miasto Nowy Twór”, która trwała trzy miesiące. – Początkowo chcieliśmy, by Wrocław wchłonął Świdnicę, ale artyści byli tak mocno zainspirowani samą koncepcją, że wykorzystali dodatkowe miasta jak Paryż, Kair, Dubaj, Sidney, Tokio czy Nowy Jork, do tworzenia miasta, które nazwaliśmy „Nowy Twór” – przedstawia projekt.

Efekty pracy artystów można obejrzeć na wystawie w holu świdnickiej biblioteki. – Prezentowana przez nas instalacja jest interaktywna. Są dwie wersje do wyboru. Pierwsza z nich jest kartograficzna, składająca się z map, które są stworzone w identycznej skali, w odległości 3 km z lotu ptaka. Druga wersja jest satelitarna, dzięki niej możemy sobie bardziej uzmysłowić, jak przestrzeń Świdnicy mogłaby się mieszać z różnymi charakterystycznymi elementami z innych miast, dostępnymi w instalacji – mówi Tomasz Nycz.

Odwiedzający wystawę za pomocą ruchów mogą dowolnie zmieniać przestrzeń miejską Świdnicy i tworzyć własne, autorskie wymarzone miasto. – Wartością dodaną instalacji jest to, że różne style architektoniczne, zastosowane w tych największych miastach świata, można wykorzystać na jednej płaszczyźnie. Stworzoną w ten sposób mapę, odwiedzający mogą wydrukować w formie pocztówki z napisem „Pozdrowienia z Miasta Nowy Twór” – opowiada Marek Straszak. – Zamysł jest taki, by każdy poeksperymentował i zobaczył, jak można zmienić Świdnicę – dodaje artysta.

Wystawa potrwa do piątku. Ekspozycja czynna jest w godzinach od 10.00 do 18.00. Wstęp wolny.

Projekt współfinansowany jest ze środków Gminy Miasta Świdnica.

Tekst: Agnieszka Nowicka
Zdjęcia: Jacek Dyderski

Poprzedni artykułRatownicy dostaną dodatki
Następny artykułEgzamin gimnazjalny 2017. Dziś młodzież pisała testy z matematyki [ARKUSZE]