Strona główna 0_Slider Koncert „Grecy w Polskim Jazzie” w Świdnicy

Koncert „Grecy w Polskim Jazzie” w Świdnicy [KONKURS]

0

W ramach 24. Świdnickich Nocy Jazzowych odbędą się dwa wyjątkowe koncerty. Na scenie Klubu Bolko wystąpi duet Kolos wybitnego wokalisty Jorgosa Skoliasa i grającego na perkusji Antonisa Skoliasa. Tego wieczoru zagrają także Anthimos Skowron United. Muzyczne wydarzenie pod nazwą „Grecy w Polskim Jazzie” odbędzie się 20 kwietnia o godz. 19.00 w Świdnicy. Na dwukoncert dla naszych czytelników mamy dwa podwójne zaproszenia.
W ramach 24. Świdnickich Nocy Jazzowych 20 kwietnia odbędzie się koncert „Grecy w Polskim Jazzie”. Na scenie wystąpią – duet Kolos – Jorgorsa Skoliasa i Antonisa Skoliasa, a także Anthimos Skowron United – Anthimosa Apostolisa oraz Janusza Skowrona wraz z Maciejem Strzelczykiem. Wydarzenie muzyczne rozpocznie się o godz. 19.00.

Muzyka pełna improwizacji duetu Kolos
Kolos to nazwa duetu a także tytuł płyty znakomitego wokalisty i kompozytora greckiego pochodzenia Jorgosa Skoliasa i Antonisa Skoliasa grającego na perkusji. Duet na płycie realizuje wspomnienia Jorgosa z dzieciństwa oraz muzyczne inspiracje Antonisa. W muzyce pełnej improwizacji pobrzmiewa soul, rhythm and blues oraz folk, jest trochę akustycznie, trochę elektronicznie. Część tekstów, to zapamiętane z dziecięcych lat strofy greckich piosenek, część to poezja Konstantinosa Kawafisa. Całość muzyki to projekt autorski skomponowany, wyimprowizowany i zagrany na żywo w studio. Płyta Kolos zdobyła uznanie szanownego gremium redaktorów oraz czytelników i słuchaczy JazzPress, radio JazzFm, plasując się na drugim miejscu jako płyta roku.

Fuzja jazzu i rocka Anthimos Skowron United
Anthimos Skowron United jest projektem jednego z najciekawszych instrumentalistów z pogranicza jazzu i rocka Anthimos Apostolis, założonym wspólnie z wybitnym pianistą, kompozytorem i aranżerem Januszem Skowronem. Do zespołu dołączył również wirtuoz skrzypiec Maciej Strzelczyk.

Anthimos Apostolis, urodzony w Polsce Grek, zaczynał jako gitarzysta, ale jest także interesującym perkusistą, pianistą oraz basistą. Od 1971 roku współtworzy legendarny zespół SBB, jedną z najważniejszych formacji w historii polskiego rocka. Od lat 80. pracuje z Tomaszem Stańko, zarówno podczas koncertów, jak i projektów płytowych (m.in. „C.O.C.X.”, „Lady Go”, „Chameleon”). Grał z zespołami Krzak i Osjan, przez wiele lat był w Grecji rozchwytywanym sidemanem – zwiedził cały świat jako perkusista George’a Dalarasa. W 1994 roku zadebiutował jako solista albumem „Days We Can’t Forget”, do którego nagrania zaprosił Gil Goldstein, Matthew Garrison, Paul Wertico, Jim Beard oraz Sugar Blue. Prowadził zespół Theatro, a od ponad dekady gra z własnym trio – w polskiej oraz międzynarodowej odsłonie, gdzie wspomagają go Gary Husband i Mark Egan. Regularnie nagrywa i koncertuje na całym świecie – czy to z SBB, czy solo.

Apostolis Anthimos występuje w kilku projektach, z których najważniejszym jest jego trio (Anthimos / Husband / Egan). Założył „Theatro” z muzykami greckimi, Apostolis Anthimos Trio, Apostolis Anthimos Quartet oraz Anthimos & Skowron United. Apostolis ma na swoim koncie m.in. kilkadziesiąt albumów nagranych z zespołem SBB, 4 albumy nagrane z Czesławem Niemenem oraz 6 z Tomaszem Stańko.
Cena biletu na podwójny koncert 24. Świdnickich Nocy Jazzowych wynosi 25 zł (przedsprzedaż) lub 30 zł (w dniu koncertu). Dla naszych Czytelników mamy dwa podwójne zaproszenia na to wydarzenie. Wystarczy przesłać do nas e-mail zatytułowany „Koncert. Grecy w Polskim Jazzie” na adres [email protected] z poprawną odpowiedzią na pytanie konkursowe. E-mail powinien zawierać również imię, nazwisko, kontaktowy numer telefonu (do wiadomości redakcji) oraz zgodę na opublikowanie danych w przypadku wygranej. Pytanie brzmi: Z jakimi muzykami czy zespołami, oprócz SBB, współpracował Anthimos Apostolis? (Należy wymienić co najmniej dwóch wykonawców). Na odpowiedzi czekamy do 13 kwietnia.

Poprzedni artykułRafał Kubacki odwiedzi uczniów SP 2
Następny artykułNa czele zespoły Aerobik Girls i Fitlovers