Strona główna 0_Slider Z rodziną ortografia im niestraszna!

Z rodziną ortografia im niestraszna! [FOTO]

0

„Pewnego wczesnowiosennego marcowego dnia ponadtrzyipółmetrowe niby-gady niby-płazy podobne do ogromnej szczeżui wygrzewały się na superłożu”. Tak brzmiało w tym roku pierwsze zdanie rodzinnego dyktanda, do napisania którego zgłosiły się aż 123 drużyny.

Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy już po raz jedenasty gościła w swoich murach rodzinne drużyny, które chciały stawić czoła ortograficznym trudnościom. Inicjatorką Rodzinnych Potyczek z Ortografią, które miały miejsce 29.03.2017r. jest dyrektor Małgorzata Pielach. Celem konkursu jest propagowanie poprawnych nawyków ortograficznych, ale przede wszystkim chodzi o dobrą zabawę. W zorganizowanie i sprawne przeprowadzenie konkursu włączyli się wszyscy nauczyciele SP 105.

Ten niecodzienny konkurs honorowym patronatem objęli: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak i prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. W tym roku zaproszenie przyjął również dyrektor wydziału edukacji UM Tadeusz Niedzielski, który uczestnikom potyczek kibicuje od początku.

Do rywalizacji w XI Rodzinnych Potyczkach z Ortografią o miano najlepszych stawiły się 123 drużyny w dwóch kategoriach wiekowych: z SP 1 – 26 drużyn, z SP 4 – 14 drużyn, z SP 105 – 25 drużyn, z SP 315 – 2 drużyny, z SP 6 – 17 drużyn, z SP 8 – 14 drużyny, z NKSP Caritas – 2 drużyny, z SP z Witoszowa Dolnego – 17 drużyn, z SP z Lutomi -1 drużyna, z SP z Grodziszcza – 4 drużyny i z SP z Pszenna – 1 drużyna. Taką drużynę tworzyli: dziecko i jego opiekun, np. mama, tata, babcia, ciocia. Dzieci pisały dyktando w dwóch kategoriach: kategoria „młodsi” to uczniowie klasy I-III i w kategorii „starsi” – uczniowie klas IV-VI. Uczniowie pisali dyktando pod czujnym okiem swoich opiekunów, którzy podpowiadali i kontrolowali swoich podopiecznych. Później to  rodzice i opiekunowie musieli się zmierzyć z tekstem naszpikowanym pułapkami ortograficznymi. Wszyscy dzielnie stawili czoła niełatwemu zadaniu i świetnie się bawili.

Kiedy organizatorzy sprawdzali tekst dyktand,  mali uczestnicy zostali zaproszeni do kawiarenki na poczęstunek, do sali gry KUGEL, gdzie mogli pobawić się w małych konstruktorów, do sali gier logicznych, gdzie mogli stawić czoła trudnym łamigłówkom i grom matematycznym lub na salę gimnastyczną, gdzie na uczestników czekały występy judoków, akrobatów i mażoretek oraz gry i zabawy sportowe.

Po sprawdzeniu prac nastał moment przez wszystkich bardzo oczekiwany – ogłoszenie wyników. Wszyscy uczestnicy otrzymali podziękowania i konkursowe gadżety, a najlepsi – puchary, gry edukacyjne. Tegoroczne nagrody  ufundowała  Gmina Miasto Świdnica i  Szkoła Podstawowa nr 105. Najlepsi otrzymali również upominki od prezydenta miasta.

Po sprawdzeniu przez organizatorów prac, najlepszymi okazali się:

W kategorii „młodsi”:
I miejsce zajęli: Milena Halicka i p. Beata Halicka SP 1
II miejsce ex aequo zajęli: Joanna Bartosiewicz i p. Dominika
Bartosiewicz SP 105; Marta Czwojda i p. Kazimierz Zapart SP 105

Wyróżnienie otrzymali:
Stanisław Przybylski i p. Paulina Przybylska SP 1
Dawid Leńczyk i p. Monika Leńczyk SP 1

W kategorii „starsi”:
I miejsce zajęli: Aleksandra Wolano i p. Anna Wolano SP 8
II miejsce zajęli: Milena Adamczewska i p. Natalia Adamczewska SP
Witoszów Dolny
III miejsce zajęli: Nadia Bielecka i p. Mariusz Bielecki SP Grodziszcze

Wyróżnienie otrzymali:
Hanna Bera i p. Barbara Bera SP 6
Michał Szymaszkiewicz i p. Krzysztof Szymaszkiewicz SP 1
Hanna Mytych i p. Izabela Mytych SP Pszenno
Miłosz Kwiatek i p. Fryderyk Kwiatek SP 105

Przed konkursem chętni uczestnicy odpowiadali na kartach konkursowych na pytanie gramatyczno-ortograficzne. Wśród poprawnych kart odpowiedzi zostały rozlosowane drobne upominki.

/SP 105, opr. red./
Zdjęcia SP 105

Poprzedni artykułPrzedszkolaki i nauczyciele przed Światowym Dniem Autyzmu
Następny artykułKoncert Dżemu we Wrocławiu [KONKURS]