Strona główna Wydarzenia Świdnica Przedszkolaki i nauczyciele przed Światowym Dniem Autyzmu

Przedszkolaki i nauczyciele przed Światowym Dniem Autyzmu

0

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W tym dniu w wielu zakątkach naszego globu ludzie ubierają się na niebiesko, zapalają niebieskie światełka, puszczają niebieskie balony itp. Także w Polsce coraz więcej osób i instytucji włącza się do akcji. W wielu miastach odbywają się koncerty i wydarzenia mające na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi borykają się osoby autystyczne.

W ramach przygotowań do Światowego Dnia Świadomości Autyzmu Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 16 „Słoneczko” w Świdnicy i Biblioteka Pedagogiczna w Świdnicy po raz trzeci zorganizowały spotkanie szkoleniowe dla 33 nauczycieli świdnickich przedszkoli i klas I-III szkół podstawowych na temat „Dlaczego autyzm pojawił się w naszej rodzinie?”. Spotkanie poprowadziła pedagog specjalny pani Anna Bobrowska. Szkolenie miało na celu zapoznanie uczestników z czynnikami będącymi podłożem autyzmu. Przekazane informacje z pewnością ułatwią nauczycielom dostrzeganie indywidualnych potrzeb dzieci z autyzmem, uwzględnianie ich specyficznych trudności funkcjonowania w procesie uczenia, wychowania i budowania przyjaznych relacji z otoczeniem.

Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym nr 16 „Słoneczko” w Świdnicy, w każdej grupie zostaną przeprowadzone pogadanki i zajęcia przybliżające przedszkolakom, jak postrzegają świat dzieci autystyczne, jak można im pomóc w adaptacji do życia przedszkolnego. Dzieci poznają również sylwetki sławnych, dorosłych osób autystycznych. Przedszkole „Słoneczko” rozbłyśnie na niebiesko w poniedziałek 3 kwietnia. Będziemy zachęcać dzieci i rodziców oraz nauczycieli do przyjścia do przedszkola w niebieskim ubraniu (przede wszystkim niebieskiej bluzce). Ponadto pedagodzy specjalni zapraszają rodziców, którzy mają obawy, co do rozwoju swoich pociech, na konsultacje 3 kwietnia.

Violetta Wiercińska
Przedszkole Słoneczko