Strona główna 0_Slider Nowa sieć szkół w Świdnicy zaklepana

Nowa sieć szkół w Świdnicy zaklepana

0

Radni podjęli ostateczna decyzje o nowej sieci szkół publicznych. Zmiany od 1 września tego roku wymusiła reforma oświaty. Po wielu dyskusjach i negocjacjach została przyjęta wersja kompromisowa. “Za” głosowało 15 radnych, 7 wstrzymało się od głosu.

Od 1 września wprowadzany będzie ośmioklasowy system nauczania, gimnazja zostaną stopniowo wygaszone. W Świdnicy opracowywanie nowej sieci przebiegało burzliwie i osiągnięty kompromis nie zadowala żadnej ze stron. Podczas sesji widoczna była zdecydowana poprawa relacji, o czym mówili kurator oświaty Roman Kowalczyk, prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska i radni. Najbardziej zapalnym punktem, który niemal nie doprowadził do wniesienia przez miasto skargi na opinię kuratora do WSA, była kwestia przekształcenia Gimnazjum nr 4 w samodzielną podstawówkę. Po rozmowach kurator zgodził się na propozycję miasta, by siedziba tej szkoły stała się drugim obiektem Szkoły Podstawowej nr 6. Prezydent Świdnicy zadeklarowała, że z czasem, gdy już sytuacja okrzepnie, niewykluczone będzie zrealizowanie propozycji kuratora i części nauczycieli, czyli utworzenie osobnej szkoły podstawowej.

Od 1 września 2017 roku w Świdnicy będzie obowiązywała sieć szkolna:

Gimnazjum nr 1 zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 4. Szkoła będzie w dwóch budynkach.

Gimnazjum nr 2 zostanie przekształcone w samodzielną Szkołę Podstawową nr 2.

Gimnazjum nr 3 zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 105. Siedzibą szkoły od 2018 roku będzie budynek obecnego G 3.

Gimnazjum nr 4 zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 6. szkoła będzie funkcjonowała w dwóch budynkach.

Samodzielnymi ośmioklasowymi szkołami podstawowymi pozostaną SP nr1, SP nr 8 i SP nr 315 i nie zmienią swoich siedzib.

/red./