Strona główna Wydarzenia Świdnica Dzieci poznawały zawód ratownika

Dzieci poznawały zawód ratownika [FOTO]

0

W ramach Program Rozwijania Uzdolnień i Zainteresowań „Zdolny Rodzic, Zdolne Dziecko” 30 marca w klasach II f i II g w Szkole Podstawowej nr 4 w Świdnicy odbyło się spotkanie z ratownikami medycznymi Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy.
Na spotkaniu pielęgniarz Paweł Szwarc i ratownik medyczny Natalia Gielerska udzielali instruktażu oraz zademonstrowali tok postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Uczniowie zapoznali się z pracą wewnątrz Ambulansu, poznawali krok po kroku urządzenia i ich zastosowanie oraz uczyli się prawidłowego transportu osoby poszkodowanej. Uczestnicy lekcji dowiedzieli się także na czym polega praca ratownika, umiejętność kierowania zespołami ratownictwa medycznego oraz jak należy zachować się w nagłych wypadkach do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej. Ratownicy uświadomili uczniom iż tzw. „ złote minuty” ratują życie poszkodowanego, a także przypomnieli uczniom ważne telefony alarmowe.

W trakcie spotkanie zostały zademonstrowane zasady postępowania na miejscu wypadku drogowego. Pokazano również uczniom jak ułożyć rannego w pozycji bocznej, czyli bezpiecznej dla osoby poszkodowanej. Podczas zajęć dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem. Natalia Gielerska wyjaśniła, dlaczego te czynności są tak ważne w pierwszych minutach. Opowiedziała uczniom, jak stwierdzić, czy osoba poszkodowana straciła przytomność.

Po omówieniu zasad uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratowników medycznych.

Koordynatorkami programu są Izabela Glinka i Monika Urbanowicz

/Szkoła Podstawowa nr 4 w Świdnicy/