Strona główna 0_Slider Młodzież wyrecytuje ulubione wiersze

Młodzież wyrecytuje ulubione wiersze

0

45 młodych recytatorów zaprezentuje swoje wiersze na Eliminacjach Powiatowych XXII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego PEGAZIK w Świdnicy. Wśród zgłoszony propozycji znajdują się zarówno wielcy, wybitni poeci jak i mniej znani twórcy z różnych okresów literatury polskiej. Eliminacje w dwóch kategoriach – młodsi i starsi odbędą 23 i 24 kwietnia w sali lustrzanej Świdnickiego Ośrodka Kultury.
Organizatorem konkursu „Pegazik” jest Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji. Instytucja po raz 22. zaprasza dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z województwa dolnośląskiego do recytacji ulubionych wierszy i fragmentów prozy. Konkurs odbywa się w czerech etapach, a do tej pory wykonawcy wzięli udział w dwóch z nich – szkolnym i miejskim. Przed młodymi recytatorami ze Świdnicy i okolic eliminacje powiatowe, które odbędą się w sali lustrzanej Świdnickiego Ośrodka Kultury. 23 marca swoje utwory zaprezentuje 21 uczniów szkół gimnazjalnych, w kategorii starsi. Natomiast 24 marca wiersze recytować będzie 24 wykonawców, w kategorii młodsi z klas IV, V i VI szkół podstawowych.

Wybrany przez wykonawców repertuar jest bardzo zróżnicowany. Będzie można usłyszeć znanych polskich twórców, jak chociażby Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Jana Brzechwę, Wisławę Szymborską, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego czy Antoniego Słonimskiego. Młodzież i dzieci sięgną także po prozę i poezję mniej rozpoznawalnych autorów m.in. Kornela Ujejskiego, Małgorzatę Strzałkowską czy Janusza Kofty. Wśród ciekawych propozycji recytatorów znajdą się również „Wichrowe wzgórza” Emily Brontë czy Marek Grechuta

Każdego dnia konkurs rozpoczyna się o godz. 10.00. Uczestników oceniać będzie jury w składzie – Małgorzata Braniecka, animator kultury i wieloletnia dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury, Violetta Sobczak sekretarz Związku Harcerstwa Polskiego w Świdnicy i instruktor harcerstwa oraz z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy – Wioletta Ziobrowska i Joanna Chojnowska. Jury zwracać będzie uwagę na dobór repertuaru, kulturę słowa, interpretację czy ogólny wyraz artystyczny. Laureaci eliminacji powiatowych zakwalifikują się do etapu wojewódzkiego konkursu, zaplanowanego 27 i 28 kwietnia w Kłodzkim Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji.

/Zdjęcie z eliminacji gminnych w SP w Bystrzycy Górnej/