Strona główna 0_Slider Za plecami władz miasta minister i kurator rozmawiali z dyrektorami szkół

Za plecami władz miasta minister i kurator rozmawiali z dyrektorami szkół

68

W nietypowym miejscu i w reprezentacji na najwyższym szczeblu sieci szkół po reformie oświaty poświęcone było spotkanie z dyrektorami świdnickich szkół i placówek oświatowych. Rozmowy prowadzili minister edukacji Anna Zalewska, dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk i poseł z klubu Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Murdzek. Władz miasta kurator nie zaprosił.

Dyrektorzy świdnickich podstawówek, gimnazjów i MDK zostali zaproszeni na to spotkanie telefonicznie dzisiaj rano. Miejsce jak na temat rozmowy kurator wybrał zaskakujące –  Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oddział w Świdnicy. – Spotkanie jest elementem dyskusji wszystkich świdniczan, bo ja przechodząc gdzieś tam ulicami, to słyszę, że ludzie dyskutują o tym, co się ma w oświacie zmieniać, a na pewno powinni to robić ci, którzy za kształt oświaty odpowiadają – mówi Swidnica24.pl poseł Murdzek. Na uwagę, że osób, które za to odpowiadają, nie było, odpowiada – Byli. Dyrektorzy wszystkich placówek. Spotkanie z panią minister, z panem kuratorem to jest rzeczywiście bardzo ważny etap. I na pewno jedna z wielu rozmów, jedno z wielu spotkań. Sadzę, że te możliwości będą w pełni wykorzystane, po to, by kształt oświaty w najbliższych latach był najbardziej optymalny, najlepszy dla dzieci.

Taka forma spotkania nie wszystkim dyrektorom odpowiadała. – Powinny być tutaj władze miasta. Powiedziałam na zakończenie, jakie jest moje zdanie – mówi Swidnica24.pl Danuta Morańska, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Świdnicy.

Dyrektorzy nie są odpowiedzialni za tworzenie sieci oświatowej, to zadanie należy do prezydenta i Rady Miejskiej, a zasadnicza jest ostatecznie opinia kuratora, który może nie zgodzić się na proponowane zmiany. Kurator oświaty ani minister edukacji ani tym razem, ani wcześniej nie spotkali się z władzami miasta czy radnymi. W Dolnośląskim Kuratorium Oświaty doszło do jednego spotkania z inicjatywy Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Dyrektor wydziału oświaty Tadeusz Niedzielski przedstawił proponowaną nową sieć szkół po wdrożeniu oświaty wicekuratorowi.

Dzisiejsze spotkanie było poświęcone przede wszystkim zmianie, która wzbudza największe kontrowersje, a dotyczy przeniesienia Szkoły Podstawowej nr 315 do obecnej siedziby Gimnazjum nr 2 i zamknięcia budynku przy ul. Wojska Polskiego. Przeniesiona ma zostać również SP nr 105 do obecnej siedziby Gimnazjum nr 3. Część rodziców i nauczycieli już podczas ubiegłotygodniowej debaty wskazywała, że tym samym w śródmieściu nie będzie żadnej szkoły podstawowej.

– Uwzględniliśmy te uwagi i wprowadziliśmy zmianę do projektu uchwały. Proponujemy, by szkoła 315 została na rok szkolny 2017/18 w obecnej siedzibie. Decyzję podczas sesji podejmą radni, a ostatecznie kurator – mówi Swidnica24. dyrektor Niedzielski. Prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska i szef miejskiej oświaty nie ukrywają zaskoczenia spotkaniem, w którym władze miasta zostały pominięte.

Nadzwyczajna sesja poświęcona nowej sieci oświatowej została zwołana na najbliższy czwartek, 9 lutego 16.00.

Wypowiedzi kuratora i minister Anny Zalewskiej zostaną zamieszczone po uzyskaniu autoryzacji.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykuł„Czwórka” pierwszym mistrzem Świdnickiej Olimpiady [FOTO]
Następny artykułPrestiżowy tytuł dla świdnickiego biura podróży