Strona główna 0_Slider Świdnicka Kuria Biskupia przeciwko portalowi Swidnica24.pl

Świdnicka Kuria Biskupia przeciwko portalowi Swidnica24.pl

28

Świdnicka Kuria Biskupia zarzuca portalowi Swidnica24.pl, że w materiale prasowym „zostały naruszone dotychczasowe dobre relacje obydwu Kościołów”. Portal Swidnica24.pl oświadcza, że w oświadczeniu kurii i wstępie do niego zostały zawarte kłamstwa.

TREŚĆ informacji na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego”:

„Publikujemy oświadczenie Świdnickiej Kurii Biskupiej w sprawie artykułu, który pojawił się na portalu Swidnica24.pl. Napisano w nim, jakoby bp Ignacy Dec stwierdził, że luterański biskup Waldemar Pytel nie jest biskupem. Świdnicka Kuria Biskupia wyraziła ubolewanie, że w materiale prasowym „zostały naruszone dotychczasowe dobre relacje obydwu Kościołów”.

Oświadczenie Świdnickiej Kurii Biskupiej w sprawie artykułu Swidnica24.pl

W związku z publikacją artykułu pt. „Katolicki ksiądz twierdzi, że biskup Waldemar Pytel nie jest biskupem” (www.swidnica24.pl z dn. 12 lutego 2017 r.) Świdnicka Kuria Biskupia oświadcza, iż stanowisko Biskupa Świdnickiego Ignacego Deca jest zgodne z nauczaniem Soboru Watykańskiego II Dekret o ekumenizmie „Unitatis Redintegratio”.

Świdnicka Kuria Biskupia ubolewa, że zostały naruszone dotychczasowe dobre relacje obydwu Kościołów. Jednocześnie informujemy, że delegatem Biskupa Świdnickiego ds. Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego jest ks. dr hab. Jarosław Lipniak, wykładowca PWT we Wrocławiu.

Ks. dr Daniel Marcinkiewicz, Rzecznik Świdnickiej Kurii Biskupiej”

Oświadczenie dotyczy artykułu opublikowanego na portalu Swidnica24.pl 12 lutego tego roku: Katolicki ksiądz twierdzi, że biskup Waldemar Pytel nie jest biskupem.

Ksiądz Zbigniew Chromy w wywiadzie dla „Gościa świdnickiego” powiedział: „Ze względu więc na brak święceń kapłańskich, z których świadomie zrezygnowano, wspólnoty protestanckie nie zachowały sukcesji apostolskiej oraz ważnej Eucharystii. Z tego samego powodu zwierzchników tych wspólnot nie należy nazywać biskupami w tym znaczeniu, w jakim mówi się o biskupach katolickich czy prawosławnych.”

Na pytanie prowadzącego rozmowę ks. Pojaska „Czy zatem biskup Waldemar Pytel nie jest biskupem?”, Chromy odpowiada: „Bardzo szanuję pastora Waldemara Pytla, to wielki erudyta, doskonały mówca, świetny menedżer, ale oczywiście nie jest on biskupem we właściwym tego słowa znaczeniu”. Dodaje również, że do lat 60-tych XX wieku sami ewangelicy o zwierzchnikach w swoim Kościele mówili „seniorzy”. Stwierdza kategorycznie, że katolicy nie mogą uczestniczyć ani przystępować do Eucharystii podczas nabożeństwa w Kościele ewangelickim.

Wywiad ukazał się na podsumowanie Tygodnia Jedności Chrześcijan. Zarzucanie portalowi Swidnica24.pl, że narusza relacje obu Kościołów jest jawnym pomówieniem i kłamstwem. To nie portal Swidnica24.pl podważył godność biskupa Waldemara Pytla, a jedynie dociekał, skąd takie dywagacje w takim kontekście. Biskup Ignacy Dec nie „jakoby”, a z całą pewnością potwierdził słowa ks. Chromego w rozmowie, przeprowadzonej telefonicznie 10 lutego 2017 roku podczas godzin urzędowania biskupa w kurii. Rozmowę  łączył sekretarz biskupa ks.Marcin Gęsikowski. Biskup nie zgodził się na spotkanie, odpowiedział przez telefon na jedno pytanie, dotyczące jego oceny słów ks. Chromego, po czym odesłał do ks. Chromego i rzecznika kurii. Do dziś portal Swidnica24.pl nie otrzymał autoryzacji wypowiedzi, której udzielił ks. Chromy. Do dziś również, proszony o szerszy komentarz rzecznik kurii, ks. Daniel Marcinkiewicz, nie skontaktował się z Redakcją. Materiał portalu Swidnica24.pl nie zawiera ani komentarza autorskiego, ani oceny wypowiedzi księży. Jest rzetelnym zbiorem faktów i opinii samych zainteresowanych. Przy tworzeniu materiału zostały zachowane wszelkie prawidła warsztatu dziennikarskiego.

Jestem zdumiona, jak łatwo Świdnicka Kuria Biskupia, reprezentująca Kościół rzymskokatolicki głoszący nauki Jezusa rozpowszechnia kłamstwo i swoimi winami obarcza innych. Jestem zdumiona postawą biskupa Ignacego Deca oraz rzecznika Świdnickiej Kurii Biskupiej. Jeszcze bardziej będę zdumiona przeprosinami, ale chętnie je przyjmę.

Agnieszka Szymkiewicz
Redaktor Naczelna portalu Swidnica24.pl