Dwudziestoma głosami za przy jednym wstrzymującym się radni powiatu świdnickiego przyjęli podczas środowej sesji nowe rozwiązania dla sieci szkół specjalnych i ponadgimnazjalnych. Zmiany wymusza wprowadzana od 1 września 2017 roku reforma oświaty. Rewolucji ani w systemie szkolnictwa specjalnego, ani ponadgimnazjalnego nie będzie.
Jedyne zastrzeżenie zgłaszał radny Piotr Zalewski, który domagał się nawet przeniesienia projektu uchwały na inny termin. Po wyjaśnieniu wszystkich wątpliwości radny wycofał się ze składanych wniosków.
Od 1 września tego roku rozpocznie się wprowadzanie 8-klasowej szkoły podstawowej, 4-letniego liceum, 5-letniego technikum i dwustopniowych szkół branżowych w miejsce zawodówek. Wygaszane będą gimnazja. Jak czytamy w projekcie uchwały Rady Powiatu, zmiana dla szkół prowadzonych przez tę jednostkę nie pociągnie żadnych skutków społecznych. Działające w zespołach szkół specjalnych i ośrodkach opiekuńczo-resocjalizacyjnych gimnazja (powiat prowadzi 7 tego typu szkół) będą wygaszane aż do całkowitej likwidacji w 2019 roku.
Od 2019 roku dotychczasowe szkoły ponadgimnazjalne staną się szkołami ponadpodstawowymi. Tym samym rozpoczną działanie 4-letnie licea i 5-letnie technika. Do roku 2022 w przypadku liceów i 2023 w przypadku techników dwa systemy nauczania będą prowadzone równolegle. Od września 2021 roku zostaną utworzone szkoły branżowe II stopnia, dające możliwość zdania matury.
Nie zmienią się siedziby szkół. W powiecie będzie działać 7 szkół branżowych I stopnia, 4 szkoły branżowe II stopnia, 7 liceów, 8 techników, 8 szkół policealnych, 5 liceów dla dorosłych.
Przyjętą wczoraj uchwałę zaopiniują związki zawodowe i kurator oświaty. Opinia kuratora jest wiążąca dla rady.
/red./