Strona główna 0_Slider Nie ma szans na odśnieżanie bocznych ulic?

Nie ma szans na odśnieżanie bocznych ulic?

3

Z interpelacją o włączenie do zimowego utrzymania ponad 20-tu ulic w dzielnicy Kraszowice wystąpił do prezydenta miasta radny Krzysztof Lewandowski. Problem nie dotyczy tylko tej części Świdnicy. Podczas zimowej aury śnieg i lód zdecydowanie utrudniają życie wszystkich mieszkańców bocznych ulic.

Zima co prawda złagodniała, ale nie wygląda na to, by powiedziała już ostatnie słowo. Pierwszy od wielu lat długi śnieżny sezon daje efekt w postaci dużych wydatków. W grudniu 2016 roku miasto na zimowe utrzymanie  wydało 113 592 złote, w styczniu 2017 –   544 988 zł. Odśnieżaniem i posypywaniem objętych było  97 919 m2 chodników i 163 ulic o powierzchni 428 924 m2.

Czy jest szansa na włączenie bocznych ulic do zimowego utrzymania? Odpowiada Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka prasowa UM w Świdnicy:

„Działania w zakresie zimowego utrzymania dróg realizowane są w takim stopniu, na jaki pozwala budżet gminy i skierowane są przede wszystkim na drogi publiczne o znacznym natężeniu ruchu pieszych i pojazdów. Dbając o bezpieczeństwo i zdrowie uczestników ruchu drogowego, zimowym utrzymaniem objęte są miejsca szczególnie niebezpieczne, tj. skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, miejsca przed znakami STOP i przejazdy kolejowe, wzniesienia dróg o pochyleniu podłużnym ponad 4%, przejścia dla pieszych, skrzyżowania dróg równorzędnych.  W dalszej kolejności zimowe utrzymanie dróg realizowane jest na głównych ciągach komunikacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem tras komunikacji miejskiej i dojazdów do instytucji publicznych.

Zasadniczo więc działania zimowe nie są prowadzone na osiedlach domków jednorodzinnych oraz na bocznych drogach, gdzie ruch pojazdów i pieszych nie jest szczególnie intensywny. Często też z zimowego utrzymania wykluczone są jezdnie ulic na których działania takie są niemożliwe z powodów technicznych, np. wąskie ulice, na których dodatkowo zaparkowane są samochody oraz ulice na których nie ma możliwości odłożyć odgarniętego śniegu lub nie ma możliwości wykonania manewrów przez pług.

W przypadku jednak otrzymania zgłoszenia od mieszkańców, Straży Miejskiej, czy też Policji o szczególnie trudnych warunkach na ulicach, które znajdują się poza zimowym utrzymaniem, po potwierdzeniu ich zasadności przez służby odpowiedzialne za zimowe utrzymanie dróg, podejmowane są z naszej strony jednorazowe działania w celu poprawy bezpieczeństwa. Działania takie w obecnym sezonie zimowym prowadzone były m.in. na ulicach: Łąkowa, Sadowa, Nasypowa.”

/red./

Poprzedni artykułFotograficzny Gospel na wieży [FOTO]
Następny artykułSłabiutki występ Polonii i Dekorii w 1/4 MP