Strona główna 0_Slider Najpiękniejsze okazy na sprzedaż

Najpiękniejsze okazy na sprzedaż

1

Od wielu lat Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu raz do roku sprzedaje najcenniejsze drewno, po który przyjeżdżają kupcy z całej Europy. Za organizację odpowiada Nadleśnictwo Świdnica, a przygotowane pnie zainteresowani będą mogli już od 6 lutego oglądać na placu w Mościsku. Akcja ma już dziesiątą edycję.

submisjaCo roku padają rekordy. W 2016 jeden z kupców za m3 dębu zapłacił aż 5 tysięcy złotych. W sumie na sprzedaży cennych gatunków Lasy zarabiają od dwóch do ponad 3 milionów złotych. W tym roku na chętnych czeka drewno pięciu gatunków,  w ilości: dąb – 1720 m3, jesion- 65 m3, jawor – 10 m3, olsza – 20 m3, modrzew – 25 m3, pozyskane na terenie piętnastu nadleśnictw dolnośląskiej dyrekcji. Sprzedaż zaplanowano na 10 lutego.

Submisja to rodzaj aukcji, a rzecz polega na tym, że nie ma ceny wyjściowej. Kupcy, po obejrzeniu drewna, w specjalnym katalogu sami proponują cenę, nie wiedząc oczywiście o tym, ile chcą dać konkurenci. Wygrywa  najwyższa oferta.

Sprzedaż organizowana przez świdnickie nadleśnictwo cieszy się uznaniem w Polsce i za granicą. Na aukcję raz do roku wybierane są najpiękniejsze okazy drzew, przeznaczone do szczególnych celów. Z jednych wyrabia się instrumenty muzyczne, z innych rzeźby, a przede wszystkim tworzy się okleiny do luksusowych mebli.

/red./

 

Poprzedni artykułDzień otwarty na świdnickiej onkologii
Następny artykułRusza remont Parku Centralnego