Strona główna 0_Slider Dlaczego spotkała się tylko z dyrektorami szkół? Minister Zalewska odpowiada

Dlaczego spotkała się tylko z dyrektorami szkół? Minister Zalewska odpowiada

27

Minister edukacji Anna Zalewska, poseł Wojciech Murdzek i dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk – jak już informowaliśmy – spotkali się w poniedziałek, 6 lutego, w Dolnośląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Świdnicy z dyrektorami świdnickich szkół, zarządzanych przez miasto. Rozmowa dotyczyła wdrażania reformy oświaty. Do rozmów nie zaproszono władz miasta.

Błyskawiczne przygotowania do wdrożenia reformy oświaty autorstwa minister Anny Zalewskiej budzą w Świdnicy ogromne kontrowersje. To, co zaproponują władze miasta, ostatecznie będzie opiniował kurator oświaty. Z przedstawicielem Urzędu Miejskiego spotkał się tylko wicekurator. Kurator, minister i poseł Murdzek nie proponowali spotkania prezydentowi miasta. W trybie pilnym zwołali natomiast spotkanie z dyrektorami świdnickich szkół podstawowych, gimnazjów i MDK.

Minister Anna Zalewska po dwóch dniach zaakceptowała treść rozmowy, przeprowadzonej 6 lutego (akceptację uzyskał dosłowny zapis rozmowy):

Dlaczego spotykają się państwo z dyrektorami szkół bez udziału władz miasta? I w takim miejscu?

Anna Zalewska: Powołaliśmy zespoły ds. wdrażania reformy i jesteśmy wszędzie, jesteśmy do dyspozycji dyrektorów i nauczycieli…

Na spotkanie zapraszał pan kurator…

Otrzymaliśmy informację, że trzeba dyskutować w Świdnicy, stąd korzystając z możliwości, że jestem, zadeklarowałam, że z władzami samorządowymi… czyli zaprosiliśmy władze samorządowe, by pracować wspólnie, bo to na końcu pan kurator będzie podejmował decyzję pozytywną…

Ale tu władz samorządowych nie ma.

Zaprosiliśmy dyrektorów, żeby organizowali takie spotkania…

Nie ma tu ani pani prezydent, ani nikogo z urzędu…

Są tu dyrektorzy na zaproszenie pana kuratora, po to, by bardzo szczerze, konkretnie, poza konferencjami prasowymi porozmawiać o tym, co ich boli.

Ale dlaczego poza władzami miasta, które odpowiadają za sieć szkół?

Zespół ds. wdrażania rozmawiał z władzami miasta, deklaruje współpracę. Pan kurator będzie wydawał opinię. We wszystkich miastach na Dolnym Śląsku kurator jest w trakcie procedowania, spotyka się razem z samorządowcami…

Co tu do powiedzenia mają dyrektorzy szkół?

Dyrektorzy są na co dzień z dziećmi, z nauczycielami i najlepiej wiedzą, co jest najlepsze. To właśnie jest współpraca władz samorządowych z dyrektorami, bo oni wiedzą na każdym kroku, jak zachowują się dzieci, jakie są potrzeby rodziców. Oni są blisko rodziców. Musimy działać razem.

To dlaczego nie w szerszym gronie, z prezydentem?

Pan kurator zdecydował tak z państwem dyrektorami i deklaruje współpracę z samorządem.

Rozmawiała Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułCo dalej z budżetem obywatelskim w Świdnicy?
Następny artykułZapraszają na warsztaty z robotyki