Strona główna 0_Slider Chcą za 1% odkupić od miasta siedziby swoich szkół

Chcą za 1% odkupić od miasta siedziby swoich szkół

7

Po raz czwarty w historii Świdnicy Rada Miejska zajmie się uchwałami obywatelskimi. Fundacja „Naszej Szkole” i Caritas Diecezji Świdnickiej złożyły projekty, dotyczące odsprzedania przez miasto budynków dwóch szkół z 99% bonifikatą.

Społeczna Szkoła Podstawowa i Społeczne Gimnazjum w Świdnicy. Zdjęcie ze strony dolny-slask.org.pl

Z tego trybu wnoszenia uchwały świdniczanie mogą korzystać od 2012 roku. Warunkiem jest zebranie 200 podpisów i prawna możliwość zrealizowania zapisu. Dotychczas Rada Miejska zajmowała się trzema projektami, dotyczącymi odbudowy wieżyczki w Parku Młodzieżowym, budowy aquaparku oraz przywrócenia lokatorom prawa do wykupu mieszkań w bloku śródrynkowym. Żadna z tych uchwał nie została przyjęta.

Fundacja „Naszej Szkole” od 25 lat prowadzi Społeczną Szkołę Podstawową i od 17 lat Gimnazjum Społeczne. Budynki przy ul. Mickiewicza 1-3 dzierżawi nieodpłatnie od miasta od 1993 roku. Fundacja chce stać się właścicielem obiektów, a do miasta zwraca się o sprzedaż szkoły z 99% bonifikatą. Jak czytamy w uzasadnieniu, głównym powodem jest konieczność przeprowadzenia kosztownego, gruntownego remontu. W szkole przecieka dach, wymiany wymaga instalacja centralnego ogrzewania. Dotychczas, mimo że jest tylko dzierżawcą, fundacja wyłożyła na remonty 1,3 miliona złotych. Jak wyliczają wnoszący projekt uchwały, właściciel, czyli miasto, na ten cel wydało tylko 30 tysięcy.  Fundacja powołuje się na przepisy, zezwalające na udzielanie tak dużej zniżki przy zakupie nieruchomości, przywołuje także ustawę, na mocy której w razie przeznaczenia obiektów na inne cele niż oświatowe przed upływem 10 lat, kupujący zwróci bonifikatę wraz z waloryzacją.

Podobny projekt uchwały obywatelskiej wniosła Caritas Diecezji Świdnickiej, która od 2006 roku w dawnym budynku Szkoły Podstawowej nr 9 przy ulicy Kraszowickiej 27 prowadzi Niepubliczną Katolicką Szkołę Podstawową. Argumentem do sprzedaży z 99% bonifikatą jest również konieczność przeprowadzenia gruntownych remontów.

Decyzję Rada Miejska podejmie podczas najbliższej sesji 3 marca.

/asz/

 

Poprzedni artykułZaproszenia do Cinema 3D powędrują do… [KONKURS]
Następny artykułZłe miłego początki, pewny triumf AKS-u