Strona główna 0_Slider Dolnośląskie Kolędowanie Chórów w nowej odsłonie już jutro!

Dolnośląskie Kolędowanie Chórów w nowej odsłonie już jutro!

0

W ostatni piątek stycznia już po raz 18. będą wspólnie kolędować chóry szkół muzycznych z Dolnego Śląska. Zmienia się jednak formuła – zamiast współzawodnictwa w ramach konkursu, wydarzenie przyjmie formę przeglądu. Czeka nas jednak mocny, świdnicki akcent.

Kolęda

W tym roku usłyszymy tylko 6 chórów szkół muzycznych z Dolnego Śląska. – Tym razem nie ma obowiązku uczestnictwa w wydarzeniu. Nasze spotkanie nie będzie też konkursem, ale przyjmie formę przeglądu – stąd mniejsza liczba zgłoszeń. Główną ideą jest wspólne kolędowanie, prezentacja osiągnięć artystycznych chórów szkół muzycznych I stopnia w repertuarze kolędowym oraz promowanie szkół muzycznych w środowisku lokalnym – tłumaczy Beata Bartko-Kozieł, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Ludomira Różyckiego w Świdnicy. – Dla wszystkich uczestników przygotowaliśmy jednak mocny, świdnicki akcent – w kolędowaniu wezmą udział m.in. chór Prima Voce z III LO, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8, chór Młodzieżowego Domu Kultury czy Wyższego Seminarium Duchownego z naszej diecezji – dodaje dyrektor.

Dolnośląskie Kolędowanie zostało zainicjowane w 1999 roku przez Andrzeja Kosendiaka, obecnego dyrektora Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, wówczas Wizytatora Centrum Edukacji Artystycznej Regionu Dolnośląskiego. Od 2002 roku wydarzenie organizowane jest w Świdnicy przez Państwową Szkołę Muzyczną.

W repertuarze tegorocznego spotkania znajdą się najbardziej znane pieśni, wszystkie zespoły wykonają też wspólnie kolędę „Oj maluśki, maluśki”. Wydarzenie rozpocznie się 27 stycznia o 15:30 w świdnickiej katedrze. Wstęp wolny.

/sab/