Strona główna 0_Slider Sukcesy sportowe w 2016 roku!

Sukcesy sportowe w 2016 roku! [LISTA TOP 10]

0

Sporo się działo dobrego w kończącym się 2016 roku. Nasi sportowcy bili kolejne rekordy i stawali na podium imprez rozgrywanych na polskich i międzynarodowym arenach. Postanowiliśmy zebrać dziesięć największych sukcesów przedstawicieli powiatu świdnickiego.

Jolanta Kumor Wojciech Nowicki Paweł Fajdek

1. Paweł Fajdek

Nie da się ukryć, że to właśnie on jest w ostatnich latach sportową wizytówką naszego regionu. W 2016 roku był prawdziwym dominatorem swojej konkurencji – rzutu młotem. W czerwcu został w Amsterdamie mistrzem Europy, wygrywał zawody za zawodami i był zdecydowanym liderem list światowych pod względem uzyskanych wyników. Niestety zabrakło postawienia wielkiej kropki nad „i” – złotego medalu Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Wychowanek UKS-u Zielony Dąb Żarów nie przegrał tam z rywalami, przegrał niestety sam ze sobą. Wczesna pora kwalifikacji, słabsza dyspozycja dnia doprowadziły do tego, że Fajdek nie wszedł do finałowego konkursu rzutu młotem. Szansa na rewanż za trzy i pół roku. Mimo braku olimpijskiego medalu, Pawłowi należy się „palma pierwszeństwa” w naszym zestawieniu.

 

2. Tomasz Paździora i Jerzy Brzostowski

Świetne wieści napłynęły do nas w lipcu z aren sportów walki. Fighterzy UKS-u Taekwondo Gryf Świdnica sięgnęli po medale niezwykle prestiżowych imprez. Tomasz Paździora został w angielskim Birmingham mistrzem świata w kategorii juniorów (walki semi-contact czerwone pasy, kategoria wagowa -60kg). Jerzy Brzostowski (obecnie AZS Poznań) dołożył trzy medale podczas Otwartych Mistrzostw Europy w Strzegomiu. Brzostowski swój marsz po trzy medale rozpoczął od brązu zdobytego w układach formalnych (II dan). Następnie przyszedł czas na drugi stopień podium i srebrny krążek w walkach do 63 kg, a zakończyło się tytułem mistrzowskim w koronnej konkurencji naszego zawodnika – technikach specjalnych.

3. Mateusz Jopek

Kończący się rok był również niezwykle udany dla pochodzącego z Jaworzyny Śląskiej Mateusza Jopka. Zawodnik reprezentujący obecnie barwy AZS-u AWF Wrocław został młodzieżowym mistrzem Polski w skoku w dal. Mateusz Jopek „karty rozdał” już w pierwszej próbie uzyskując 7 metrów i 57 centymetrów! To był nowy rekord zawodnika pobity aż o 16 centymetrów. W ostatecznym rozrachunku jaworzynianin pokonał Szymona Lubańskiego (Skra Warszawa) – 7,39 m. i Marka Brzezińskiego (Płomień Sosnowiec) – 7,30 m. Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Jeleniej Górze były dla Mateusza Jopka najważniejszą imprezą w sezonie.

4. Stanisław Kowalski

Nie można zapomnieć o naszym fenomenalnym sprinterze ze Świdnicy. 106-letni Pan Stanisław Kowalski może i powinien być przykładem dla wszystkich młodych sportowców. Świdniczanin miał być w marcu tylko gościem honorowym Mistrzostw Polski Weteranów w lekkiej atletyce, ale nie zrezygnował ze startu. Pan Stanisław przebiegł w Toruniu 60 metrów w czasie 21.20 sek. i został najstarszym zawodnikiem jaki kiedykolwiek wystartował na zawodach.

5. Młodzicy Polonii-Stali Świdnica

Świdnica znów znalazła się na liście wielkiego finału finałów turnieju piłkarskiego „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” – nieoficjalnych Mistrzostw Polski młodych zawodników. Dwunastoletni piłkarze Polonii-Stali Świdnica (na co dzień uczniowie klas sportowych SP 6 w Świdnicy) przebrnęli gęste sito kwalifikacji miejskich, powiatowych, strefowych i wojewódzkich, zapewniając sobie występ na Stadionie Narodowym w Warszawie. Nasza drużyna w składzie Oskar Leśniak, Jakub Kosakowski, Jakub Solarz, Kacper Norkiewicz, Michał Przyborowski, Maciej Kmiecik, Emil Gliwa, Igor Ratajczak, Mikołaj Matuszkiewicz i Mateusz Solarz finiszowała na jedenastej pozycji w Polsce. Warto zaznaczyć, że na starcie XVI edycji turnieju stanęło aż 320 tysięcy piłkarzy, reprezentujących ponad 30 tysięcy zespołów.

6. Hanna Zawadzka

Historyczne chwile przeżywał w 2016 roku Klub Sportowy Rekin Świebodzice. Wszystko za sprawą świetnych występów Hanny Zawadzkiej. Nasza pływaczka zdobyła trzy medale podczas Mistrzostw Polski w kategorii juniorek młodszych. Zawadzka wywalczyła dwa srebra – na 50 i 100 metrów stylem motylkowym oraz brąz na 200 metrów stylem dowolnym. Są to pierwsze medale w historii świebodzickiego klubu wywalczone na Mistrzostwach Polski!

7. Anna Ghulyan, Angelika Burban / Piotr Jamro, Kacper Jamrozik

Świdnica znów udowodniła, że ma niesłychanie mocnych przedstawicieli w sportach walki. Z bardzo dobrej strony zaprezentowały się pięściarki Boks Polonii Świdnica Anna Ghulyan i Angelika Burban. Nasze kadetki trenowane przez Mariusza Kuca wywalczyły brązowe medale Mistrzostw Polski. Nie gorzej szło reprezentantom Fighter Klubu Kaczmarek Grodowski. Piotr Jamro pokonał przez efektowny nokaut swojego przeciwnika Mateusza Główkę i został mistrzem Polski WKA. Kacper Jamrozik zdobył złoto Otwartych Mistrzostw Polski w kickboxingu.

8. Roksana Niedziałkowska, Amelia Cieślak, Karolina Kozieł

Zawodniczki MKS-u Polonia Świdnica – Roksana Niedziałkowska, Amelia Cieślak i Karolina Kozieł wróciły z Zielonej Góry ze srebrnymi medalami Mistrzostw Polski juniorek młodszych w akrobatyce sportowej. Dwa tygodnie wcześniej podopieczne Anny Kozieł wywalczyły złoty medal podczas Otwartych Mistrzostw Litwy.

9. Damian Lempart

To był znakomity rok dla 21-letniego kierowcy wyścigowego Damiana Lemparta. Świdniczanin startujący w barwach zespołu MMM Racing za kierownicą BMW E3 zajął w swoim debiutanckim sezonie trzecią pozycję w Mistrzostwach Polski Hour Race. Damian swoją karierę rozpoczął w 2013 roku, zaraz po zdaniu prawa jazdy. Były to zawody Time Attack, gdzie startował za kierownicą Fiata Cinquecento oraz GT Academy, w których zajął trzecie miejsce w Polsce jako najmłodszy polski finalista.

10. MKS Polonia, MKS Polonia-Stal, ŚKPR

Na uwagę zasługuje także bardzo dobra postawa naszych drużyn seniorskich w pierwszej części sezonu 2016/2017. Jesienią nasze zespoły spisywały się bardzo dobrze i są w czołówkach swoich rozgrywek. Siatkarki Polonii, piłkarze Polonii-Stali i szczypiorniści ŚKPR-u są na drugich lokatach i mają szanse, by wiosną włączyć się do walki o tytuły mistrzowskie i awans na wyższy szczebel rozgrywkowy.

/Mateusz Dzień vel Rakoczy/