Strona główna 0_Slider Szczęśliwego Nowego Roku!

Szczęśliwego Nowego Roku!

2

Gdziekolwiek zamierzają Państwo witać 2017 rok – czy na spotkaniach z przyjaciółmi, hucznych balach czy wreszcie samotnie – życzymy, by pierwszy stycznia zwiastował udane 12 miesięcy!

new-years-eve-1877407_1280Dla Świdnicy i powiatu świdnickiego 2016 był nie najgorszym rokiem. Poza nieudaną próbą odwołania wójta Marcinowic samorządy omijały lokalne, polityczne wstrząsy. Mieszkańcy mają zaś najważniejszy powód do zadowolenia – to praca czekała na człowieka, a nie odwrotnie. W listopadzie 2016 roku bezrobocie spadło do rekordowo niskiego poziomu 7,8%. Firmy oferowały prawie 900 miejsc pracy. Część przedsiębiorców z własnej woli, a inni po zapowiedziach protestów podnieśli też płace.

W Świdnicy wydarzeniem roku była historyczna wizyta Dalajlamy XIV, który wziął udział w ekumenicznej modlitwie w ewangelickim Kościele Pokoju. Sama parafia, która przygotowuje się do podwójnego jubileuszu: 500-lecia Kontrreformacji i 360-lecia budowy drewnianej świątyni, pozyskała kolejne miliony złotych na ratowanie bezcennego zabytku.

Świdnica doczekała się kilku inwestycji z budżetu obywatelskiego, m.in. przystani nad zalewem Witoszówka i Ogrodu Różanego na placu Tysiąclecia. Z sukcesem realizowany jest program rewitalizacji zabytkowych kamienic, z którego korzystają przede wszystkim wspólnoty mieszkaniowe. Na finał roku udało się zakończyć budowę schroniska dla zwierząt. Nie udało się natomiast skończyć Miejskiego Żłobka nr 2, który ruszy w związku z opóźnieniem dopiero wiosną.

Świdnicy nie ominęła polityka o zasięgu ogólnopolskim. W październiku mieszkanki miasta dwukrotnie brały udział w czarnych protestach przeciwko planom drastycznego zaostrzenia prawa aborcyjnego. W grudniu przeciwko próbom ograniczenia mediom dostępu do parlamentu Świdnickie Forum Rozwoju urządziło happening, a lokalna Nowoczesna wzięła udział w protestach we Wrocławiu i Warszawie. Rok 2016 to kompletna rozsypka powiatowej Platformy Obywatelskiej i konsolidacja Prawa i Sprawiedliwości w regionie. Partia Jarosława Kaczyńskiego po okresie tymczasowego zarządzania przez wiceprezesa Adama Lipińskiego wybrała władze okręgu wałbrzyskiego, na czele których stanęła minister Anna Zalewska. Platforma natomiast rozwiązała wszystkie lokalne koła i zarząd powiatowy. Nie wiadomo, kiedy zostaną powołane nowe. Natomiast w Sojuszu Lewicy Demokratycznej nastąpiła zmiana pokoleniowa: wieloletniego szefa rady miejskiej partii Adama Markiewicza zastąpił Krystian Werecki.

W 2016 roku minęła 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Obchody przypadły na czas coraz silniej rysujących się podziałów wśród Polaków. O wspólnej walce przeciwko zniewoleniu i represjach, jakie dotknęły opozycjonistów opowiada pierwsza w historii Świdnicy wystawa, na której zgromadzono pamiątki i wspomnienia kilkunastu internowanych w stanie wojennym działaczy. Ekspozycję wspólnie ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury przygotowała Swidnica24.pl.

Do spektakularnych wydarzeń kulturalnych 2016 roku z całą pewnością należy zaliczyć dwa festiwale filmowe – “Okiem Młodych” i “Spektrum”, ale kalendarz był w tym roku pełen cennych i udanych inicjatyw. Wśród nich na pewno jest Festiwal Teatru Otwartego, spektakle projektu Alchemii Teatralnej, Biesiada Literacka, Festiwal Literacki PreTexty i Cztery Żywioły Słowa, 10-lecie Śród Literackich, międzynarodowe spotkania z folklorem, a także ogromna liczba koncertów i konkursów dla dzieci i młodzieży.

Miastem wstrząsnęły dwie afery “gruntowe”. Jedna ma swój finał w prokuraturze, która sprawdza, czy były prezydent Wojciech Murdzek i jego zastępca Ireneusz Pałac nie narazili budżetu Świdnicy na poważne straty w związku ze sprzedażą gruntów pod hipermarket na Osiedlu Młodych. Druga dotyczyła sprzedaży działki, również na Osiedlu Młodych, przez Spółdzielnię Mieszkaniową. Radny i wiceprezes Janusz Solecki spółdzielni uznał, że transakcja naraża spółdzielców na poważne straty. Władze spółdzielni o narażanie na starty oskarżyły Janusza Soleckiego i wyrzuciły go z pracy. Sprawa także trafiła do prokuratury i trwa postępowanie przygotowawcze.

Emocje świdniczan rozgrzały… pieniądze. Głośno komentowana była informacja uzyskana przez sieć obywatelską Wachtdog o nagrodach dla urzędników świdnickiego magistratu, które w 2015 roku pochłonęły ponad 600 tysięcy złotych. Jeszcze goręcej zrobiło się po ujawnieniu puli nagród z 2014 które przekroczyły milion złotych. Nagrody przyznawali dwaj różni prezydenci.

Temperatura wraz z końcem roku nie maleje. Rada Miejska przyjęła rekordowy pod każdym względem budżet na 2017 rok – z najwyższymi w historii dochodami, wydatkami na inwestycje  i olbrzymia dziurą budżetową. Opozycja oskarża prezydent Beatę Moskal-Słaniewską o pakowanie miasta na lata w zastój, ona sama i rządząca większość w radzie przekonują, że Świdnica wykona skok cywilizacyjny, decydując się na skomplikowaną operację finansową sięgnie po 40 milionów dofinansowania z Unii Europejskiej. Mają być nowe ścieżki rowerowe, budynki mieszkalne, kładki nad rzeką, tereny pod inwestycje. Ma również wystartować remont Parku Centralnego.  Czy władze miasta dotrzymały obietnic, napiszemy za rok.

/Redakcja Swidnica24.pl/