Strona główna Kultura Literacka Świdnica w 2016 roku

Literacka Świdnica w 2016 roku

0

Koniec grudnia to okres podsumowań całorocznej aktywności w różnych dziedzinach. Zapraszamy do krótkiego podsumowania działań literackich w roku 2016, który dla świdnickiego środowiska był bardzo udany.

cztery-zywioly-slowa-27-10-2016-5Styczeń
W Galerii Fotografii odbyła się Świdnicka Środa Literacka, która otworzyła całoroczne obchody 10-lecia imprezy. Czytelnicy spotkali się z wybitnym opolskim poetą Jackiem Podsiadłą, laureatem wielu nagród literackich, a spotkanie poprowadziła Barbara Elmanowska.
Pod koniec miesiąca w Domu Kultury Polskiej w Wilnie dzięki współpracy z Bożeną Mieżonis, koordynatorką wielu projektów kulturalnych, świdnicki pisarz Wojciech Koryciński zainicjował Rzeźnię Literacką, cykl spotkań ze współczesnymi autorami z Dolnego Śląska. Impreza jest wzorowana na świdnickiej Rzeźni Poetyckiej, której organizatorem był Świdnicki Ośrodek Kultury. Pierwszym gościem wileńskiej Rzeźni był Karol Maliszewski.
Luty
W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie ze świdnickim dramaturgiem Ryszardem Latką. Tym razem jednak autor zaskoczył czytelników i wystąpił w roli prozaika, promując powieść „Miłość w czasach komuny”.
Marzec.
Bohaterką kolejnej Środy Literackiej prowadzonej przez Barbarę Elmanowską była znana wrocławska poetka Ewa Sonnenberg.
Kwiecień
Do Świdnicy na zaproszenie organizatorów Śród Literackich przyjechał powieściopisarz Jacek Inglot, redaktor naczelny dolnośląskiego rocznika literackiego „Pomosty”, reprezentujący Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. W pierwszej części spotkania odbyła się prezentacja „Pomostów”, w których znalazła się obszerna wkładka poświęcona świdnickim autorom „Niepokorna Świdnica” (wśród nich znaleźli się: Tomasz Hrynacz, Tamara Hebes, Barbara Elmanowska, Grzegorz Woźny, Wojciech Koryciński, Bartosz Czarnotta, Anna Maria Micińska, Krzysztof Polaczenko, Paweł Buczma, Natalia Waligóra, Elżbieta Szafraniec). W drugiej części, prowadzonej przez Barbarę Elmanowską, dyskutowano o twórczości Jacka Inglota.
W tym samym miesiącu odbyło się drugie spotkanie w ramach wileńskiej Rzeźni Literackiej. Gościem był Jacek Bierut. Przed spotkaniem Bożena Mieżonis i Wojciech Koryciński otworzyli w Bibliotece Polskiej działającej przy Domu Kultury Polskiej dział ze współczesną literaturą – swoje książki przekazali świdniccy autorzy.
Maj
W ramach wrocławskiego festiwalu literackiego Silesius jako impreza towarzysząca odbył się mecz piłki nożnej Poeci kontra Krytycy. W spotkaniu uczestniczyła świdnicka reprezentacja literacka, która zasiliła szeregi krytyków. Warto zwrócić uwagę, że po raz pierwszy w historii meczów Poeci-Krytycy na boisku pojawiły się poetki (były to świdniczanki Barbara Elmanowska i Natalia Waligóra). Wyborową formą strzelecką wykazał się Paweł Buczma, zdobywca trzech goli. Forma strzelecka Pawła Buczmy miała przełożenie na działania literackie, bo w tym samym miesiącu autor zajął III miejsce w ogólnopolskim Turnieju Jednego Wiersza „Wiosna Poetów” organizowanym przez wrocławski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Z inicjatywy Fundacji Teatr Bezdomny w rynku stanęła „Budka nietelefoniczna” z nagraniami wierszy świdnickich poetek i poetów. Autorem instalacji jest Maciej Hanusek.
Bohaterką kolejnej Środy Literackiej była Urszula Benka. Spotkanie poprowadziła Barbara Elmanowska.
Czerwiec
Ukazał się kolejny tom poetycki Tomasza Hrynacza „Noc czerwi”. Hrynacz jest najbardziej rozpoznawalnym świdnickim poetą w Polsce.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się szereg imprez literackich – spotkania autorskie z Katarzyną Ryrych i Darią Galant oraz Noc Bibliotek i Literackie Prezentacje.
Wrzesień.
W ramach Środy Literackiej w Świdnicy gościł Jarosław Petrowicz, autor książki „Związek z miejscem. Śląsk historyczny w prozie, eseistyce i reportażu polskim po 1989 roku”. W książce pojawia się rozdział poświęcony Świdnicy jako tematowi literackiemu. Autor omawia w nim twórczość Tomka Tryzny i Wojciecha Korycińskiego.
Październik
Podczas XXVI Turnieju Jednego Wiersza im. Rafała Wojaczka III miejsce zajęła Natalia Waligóra, a wyróżnienia przypadły Mateuszowi Andrzejowi Masłowskiemu i Pawłowi Buczmie.
W ramach drugiej edycji Festiwalu Literacko-Artystycznego (połączenie działań dwóch festiwali – wrocławskiego preTEXTY i świdnickiego Cztery Żywioły Słowa) odbyły się spotkania autorskie, a także warsztaty literackie i filmowe, turnieje jednego wiersza, koncert muzyczny i poetycki mecz w bule. Szczególnym wydarzeniem festiwalowym była promocja książki Barbary Elmanowskiej „Czarny Pegaz”, poświęconej zmarłym świdnickim artystom. Tę szczególnie cenną publikację wydano nakładem Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Listopad
W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się IX Ogólnopolska Biesiada Literacka. Obok spotkań autorskich i wernisaży jak co roku najbardziej oczekiwano na książkę laureata Ogólnopolskiego Konkursu na Autorską Książkę Literacką – tym roku nagrodę przyznano Danielowi Fernandes da Fonseca za książkę „Ozory”.
Grudzień
Gościem Środy Literackiej był Maciek Bielawski, który promował swoją debiutancką powieść „Twarde parapety” – jej akcja rozgrywa się w Świdnicy.
W ramach cyklu „Spotkania z Poezją” organizowanego przez Pawła Buczmę do Świdnicy przyjechała Ewa Sonnenberg. Spotkanie autorskie wrocławskiej poetki poprowadził Grzegorz Skoczylas.