Strona główna 0_Slider Jaki był 2016 dla Świdnicy? Podsumowują prezydent i radni

Jaki był 2016 dla Świdnicy? Podsumowują prezydent i radni

2

Prezydent Świdnicy jest przekonana, że udało się zrealizować wszystkie zamierzenia, przewodniczący Rady Miejskiej chwali inwestycje, a łyżkę dziegciu dodaje szef opozycyjnego klubu w Radzie Miejskiej. Jaki był 2016 rok dla Świdnicy w ocenie samorządowców?

Ogród Różany - 7.07.2016r (26)Jedna z inwestycji zrealizowanych w 2016 roku – ogród różany na placu Tysiąclecia.

Jan Dzięcielski, przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy:

2016 był dobrym rokiem. Wszystkie inwestycje, jakie miasto zaplanowało  w zasadzie są na ukończeniu. Dla mnie szczególnie ważna jest budowa żłobka, zawsze uważałem, że miastu potrzebna jest druga taka placówka. Drugą dość istotną inwestycją dla wielu mieszkańców jest schronisko dla zwierząt. Dobrze, że budowę udało się zakończyć i kibicuje teraz tym, którzy będą zarządzać tym schroniskiem. W ciągu roku zauważyłem istotną zmianę w kwestii miejskiej zieleni. Tonące w kwiatach świdnickie klomby i ronda – to jest super! Widać tu kobiecą rękę. Może nie dla wszystkich jest to ważne, ale ja doceniam fakt, że trawa w parkach i na skwerach jest częściej koszona. Cieszy mnie także to, że nareszcie udało się posprzątać cześć brzegów Bystrzycy. To, że miasto wzięło w końcu na siebie ciężar od RZGW jest wielkim plusem. Pojawiają się głosy, by dłuższe odcinki zostały objęte opieką, trzeba jednak pamiętać, że istotny jest tu aspekt finansowy.

Lesław Podgórski, przewodniczący klubu radnych Wspólnoty Samorządowej:

W sumie, gdy całościowo podsumujemy, raczej pozytywny był 2016 dla miasta i mieszkańców. Początkowe inwestycje, oddawane do połowy roku wszystkie były realizowane zgodnie z projektami prezydenta Murdzka, czyli rondo przy ul. Wałbrzyskiej, ulica Sikorskiego, budynek przy ulicy Spółdzielczej, który TBS realizował. Natomiast samo zakończenie roku mniej pozytywne, na co wpłynęła, po wcześniejszej decyzji o zaniechaniu budowy kompleksu basenów krytych, decyzja o przebudowie dwóch niecek na basenie odkrytym na wartość kosztorysową około 25 milionów złotych, która ma realizować spółka wodociągów i kanalizacji. I wiadomo, ze na tym się nie skończy, bo przecież trzeba będzie wydawać środki na utrzymanie. To nie jest dobry pomysł. Natomiast pozytywnie należy ocenić zakończenie budowy schroniska dla zwierząt w ramach budżetu obywatelskiego. Przypomnę, że to również pomysł z poprzedniej kadencji.

Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy:

Z mojej perspektywy to bardzo udany rok. Patrzę oczywiście poprzez realizację budżetu, zadań, jakie zaplanowaliśmy. Dochody są na dobrym poziomie, jak oczekiwaliśmy. Wydatki realizujemy zgodnie z planem. Większość inwestycji jest w fazie końcowej, to jest przede wszystkim schronisko dla zwierząt, na które tak bardzo czekaliśmy; to jest żłobek, którego budowa się kończy; to jest budowa budynku z mieszkaniami socjalnymi; to kilkadziesiąt mieszkań, które oddaliśmy już do użytku po modernizacjach. I te wszystkie drobne sprawy, o które postulowali mieszkańcy i które również sobie założyliśmy: ogółem poziom inwestycji sięgnął 30 milionów złotych. Co ważne, jesteśmy po pierwszych konkursach na dofinansowania unijne. Takim najbardziej spektakularnym i cieszącym mnie sukcesem jest pozyskanie 9 milionów złotych na realizację Parku Centralnego. Mamy już wstępną wersję projektu i myślę, że już po Nowym Roku pokażemy, jak park będzie wyglądał w przyszłości. Ja jestem tym projektem urzeczona, zachwycona! Będzie to przepiękne miejsce, które będzie nas wszystkich cieszyć. Ale też prócz spraw materialnych warto jest dodać, że ten rok jest kolejnym, w którym udało się nam, czyli urzędnikom miejskim, pracownikom miejskich jednostek i spółek, bardzo dobrze współpracować ze sobą. W swoich pracownikach dostrzegam bardzo dużo inspiracji, twórczych myśli, zaangażowania. Oni podobnie jak ja wierzą w to miasto i chcą dla niego jak najlepiej, i to się potem przekłada na konkretne efekty. Bez nich nic nie udałoby się zrobić, dlatego w tym podsumowaniu nie może zabraknąć mojego wielkiego podziękowania dla wszystkich tych, którzy mnie na co dzień wspierają swoją wiedzą i kompetencjami. Mam nadzieję, że drużyna będzie równie dobrze pracować w 2017, który, po przyjętym właśnie budżecie, będzie dla nas rokiem prawdziwych wyzwań.

Zebrała Agnieszka Szymkiewicz