Strona główna 0_Slider Strażnicy apelują o pomoc dla bezdomnych i samotnych

Strażnicy apelują o pomoc dla bezdomnych i samotnych

11

Straż Miejska codziennie odwiedza miejsca, w których najczęściej przebywają bezdomni. Zachęca także mieszkańców do współpracy, która może uratować życie albo tym, którzy nie mają dachu nad głową, albo ludziom samotnym i bezradnym.

bezdomniNiestety, są wśród nas ludzie, którzy nie posiadają domostwa i odmawiają udzielenia sobie pomocy, nade wszystko cenią wolność osobistą, wolność wyboru i postępowania, przez co nie chcą przebywać w schroniskach dla bezdomnych. Do takich właśnie osób docierają strażnicy miejscy, wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej prowadzą cyklicznie kontrole miejsc, w głównej mierze są to pustostany, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Te są dobrze znane strażnikom i każdorazowo wszystkie z nich są doglądane. Przy każdej wizycie, ludziom tym oferowana jest możliwość udzielenia kompleksowej pomocy przez instytucje do tego powołane. Często zdarza się, że przebywają na klatkach schodowych budynków wielorodzinnych wywołując różne reakcje ich mieszkańców, od wzburzenia, po litość. Osoby te kładą się w różnych miejscach publicznych, teraz gdy już aura nie sprzyja, szukają schronienia, prócz tych już wspomnianych, w placówkach handlowych i poczekalniach Centrum Przesiadkowego.

Apelujemy do mieszkańców Świdnicy o wskazywanie takich miejsc, być może są takie, o których jeszcze nie wiemy. Prosimy też o zgłaszanie do nas, bądź instytucji pomocowej jaką jest MOPS w Świdnicy, informacji o ludziach samotnych, niedołężnych przebywających w najbliższym naszym otoczeniu, którzy nie są w stanie samodzielnie ogrzać swojego mieszkania, sporządzić ciepłego posiłku w sytuacji, gdy warunki pogodowe uniemożliwiają im samodzielne dotarcie do placówek, gdzie takowe są wydawane. Zwracajmy uwagę na osoby starsze i niedołężne przebywające na wolnym powietrzu, zapytajmy czy nie potrzebują pomocy. W trakcie wielu naszych interwencji na tego typu zgłoszenia okazuje się, że osoby takie mają problemy z pamięcią, przebywają dłuższy czas na powietrzu szukając drogi do miejsca zamieszkania.

Jeśli wiesz, gdzie może przebywać człowiek potrzebujący pomocy, poinformuj odpowiednie służby! Nie bądź obojętny, gdyż twoja postawa może uratować ludzkie życie.

Informacje takie można przekazać osobiście dyżurnemu Straży Miejskiej w Świdnicy przy ul. Dworcowej 2 (wejście od holu głównego Dworca PKP) bądź telefonicznie dzwoniąc na nr alarmowy 986; stacjonarny 74-851-28-88; również na policję na nr 997; ewentualnie 112. Informacje można również przekazać bezpośrednio do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy, dzwoniąc na nr 74 -852-13-27.

Marek Fiłonowicz, Straż Miejska w Świdnicy

Poprzedni artykułKogo obdarował św. Mikołaj? [ROZWIĄZANIE KONKURSU]
Następny artykułŚwiebodziczanin na liście najbardziej poszukiwanych przestępców