Strona główna Bez kategorii 70 lat żarowskiej szkoły

70 lat żarowskiej szkoły [FOTO]

0

Uroczysta msza święta w intencji szkoły, jubileuszowa gala i spotkanie z wychowawcami oraz absolwentami. Tak jubileusz 70-lecia swojego funkcjonowania w sobotę, 10 grudnia świętował Zespół Szkół w Żarowie. Szkoła powstała w 1946 roku. Jej pierwsza nazwa brzmiała Szkoła Przemysłowa.

zespol-szkol-w-zarowie-7W utworzonej wówczas klasie uczyło się 28 uczniów, którzy rekrutowali się przede wszystkim z pracowników zatrudnionych w miejscowych zakładach. Obok istniejącej Szkoły Przemysłowej utworzono także Gimnazjum Przemysłowe Fabryk Chemicznych i Ceramicznych w Żarowie. Szkoła swoje funkcjonowanie rozpoczęła w budynku po dawnej niemieckiej szkole powszechnej przy ul. Armii Czerwonej 15 (dzisiejszej Armii Krajowej). Jej pierwszym dyrektorem był Ludwik Kolny. – To zaszczyt i radość móc gościć państwa na tej gali. Witam wszystkich, którzy tworzyli historię szkoły na przestrzeni siedmiu dekad i pozostawili cząstkę siebie w jej dorobku. Ten dzień jest świętem, bo powrót do szkoły to powrót do tego, co w pamięci ocalało jako obraz najpiękniejszych lat w życiu. Współczesna szkoła jest niewątpliwie inna. Czy znajdziecie w niej Państwo swoje ławki, swój autograf wyryty na tablicy? Tego nie wiem, ale wiem, że na pewno towarzyszyć będą Wam wielkie emocje – mówiła podczas uroczystości Dorota Jasztal dyrektor Zespołu Szkół w Żarowie.

Absolwenci szkoły także chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami o nauczycielach, szkole. Niektórzy na stałe mieszkają w innych miastach, krajach. Przyjechali do Żarowa, aby zobaczyć, jak zmieniła się szkoła i przede wszystkim spotkać się ze znajomymi sprzed lat. – Obecnie jestem polonistką z zamiłowania i pasji. Oczywiście to między innymi zasługa pani Krystyny Bambrowicz, która rozbudziła we mnie tę pasję i dzięki której jestem, kim jestem i za to Jej bardzo dziękuję. Dziękuję wszystkim nauczycielom za ich profesjonalizm, wysiłek, pomoc i życzę dużo zdrowia oraz wielu radości – wspominała Joanna Styrkowiec uczennica byłego Technikum Chemicznego w żarowskim Zespole Szkół.

Podczas gali z okazji 70-lecia szkoły nie zabrakło gratulacji i życzeń. Podziękowania na ręce dyrektor szkoły Doroty Jasztal składali dyrektorzy i kierownicy gminnych placówek oświatowych oraz szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu świdnickiego, przedstawiciele spółek i firm współpracujących ze szkolna placówką, byli nauczyciele i absolwenci szkoły. – Siedemdziesiąt lat – półwiecze i dwie dekady. Zespół Szkół w Żarowie zmienił swe oblicze, wychował setki absolwentów i rozbudował się organizacyjnie. Dotychczasowy dorobek Szkoły jest bardzo bogaty i stanowi powód do satysfakcji. Na ten dorobek złożył się wysiłek kilku pokoleń nauczycieli i ich przełożonych, którzy bez względu na różne trudności oraz zmiany strukturalne szkoły przygotowali i nadal przygotowują młodzież do odpowiedzialnego kreowania własnej przyszłości. Życzymy, aby szkoła, która zapisała się na trwałe w historii lokalnej społeczności i której mury opuściło wielu wartościowych i wybitnych absolwentów, dalej z równym powodzeniem wykonywała swoją ważną misję – gratulowali burmistrz Leszek Michalak i Roman Konieczny przewodniczący Rady Miejskiej.

Tuż po uroczystości absolwenci szkoły mogli spotkać się ze swoimi byłymi wychowawcami i nauczycielami.

Magdalena Pawlik, UM Żarów