Strona główna 0_Slider W miejsce Domosu blok z biblioteką i klubami

W miejsce Domosu blok z biblioteką i klubami

18

Kupiony przez miasto pod koniec 2015 roku budynek Domosu na Osiedlu Młodych zostanie wyburzony, a w jego miejsce TBS ma postawić czterokondygnacyjny budynek mieszkalny z użytkowym parterem. Na razie jednak nie można prac rozpocząć, bo nie został w tym miejscu zmieniony plan zagospodarowania przestrzennego.

domos-5Jak przypomina Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka UM w Świdnicy, w grudniu 2015 roku miasto rozwiązało umowę użytkowania wieczystego gruntu z Handlową Spółdzielnią Pracy „ZOAPIS” i odkupiło obiekt byłego Domosu przy ulicy Mieczysława Kozara-Słobódzkiego. Za budynek z miejskiej kasy zapłacono 550 tysięcy złotych. Wnioskodawcą przejęcia obiektu przez miasto był radny Andrzej Protasiuk i grupa seniorów.

– Jest to świetne miejsce, doskonale skomunikowane z pozostałymi częściami osiedla, szczególnie tą częścią, gdzie mieszka wielu seniorów. Początkowo zastanawialiśmy się nad adaptacją istniejącego obiektu, jednak jego stan techniczny nie pozwalał na to, dlatego rozsądniejszą rzeczą będzie wybudowanie w tym miejscu nowego obiektu. Tu również rozważaliśmy kilka różnych możliwości i ostatecznie przyjęliśmy koncepcję, iż teren ten zostanie przekazany do Świdnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które to zrealizuje w tym miejscu kolejną swoją inwestycję – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska, a Magdalena Dzwonkowska dodaje: Połączone zostaną dwie funkcje, użytkowa i mieszkalna – powstanie więc budynek, w którym będą lokale mieszkalne, a parter będzie pełnił wyłącznie funkcję użytkową. Zlokalizowana tam zostanie nowa filia biblioteki, klub seniora oraz klub dla młodzieży, jako jeden kompleks, ale z wydzielonymi funkcjami tak, żeby wszyscy mogli gospodarować na powierzonym sobie mieniu. Powyżej parteru TBS będzie oferował mieszkańcom kolejne mieszkania.

Jak informuje Mirosław Gałek, prezes świdnickiego TBS-u, w tym miejscu może powstać czterokondygnacyjny budynek z użytkowym parterem, wykorzystanym na wspomniane już zadania. Ma być również parking podziemny i naziemny, a także plac zabaw. – Wszystko jest w tej chwili w gestii Urzędu Miejskiego. Dla tego terenu nie ma planu zagospodarowania przestrzennego. Z tego, co wiem, prace już trwają. Dla nas istotne jest dopuszczenie funkcji usługowo-mieszkaniowej – dodaje prezes. Magdalena Dzwonkowska wskazuje na źródło, z którego ma zostać pozyskana część potrzebnych na realizację środków: Miasto przy realizacji tego zadania będzie korzystało z bardzo preferencyjnych środków oferowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego z tzw. funduszu municypalnego.

– Jest to dość nowa możliwość oferowana samorządom od początku tego roku. Myślę, że jest ona bardzo korzystna i warto po te pieniądze sięgnąć i w ten sposób Osiedle Młodych zyska nowy obiekt, na który wielu mieszkańców od dawna czeka – dodaje prezydent, Beata Moskal-Słaniewska. Za ile i kiedy inwestycja miałaby zostać zrealizowana, nie wiadomo.

opr. Agnieszka Szymkiewicz