Strona główna 0_Slider Szlachetna Paczka – wesprzyj świdniczan

Szlachetna Paczka – wesprzyj świdniczan

0

Świąteczna akcja krakowskiego Stowarzyszenia Wiosna dotarła po raz kolejny do Świdnicy. Wokół Szlachetnej Paczki zgromadziła się grupa wolontariuszy i są dwie pierwsze rodziny, którym można pomóc przed świętami.

szlachetna paczka– Grupa wolontariuszy odwiedza rodziny, poznaje ich historie, stara się  pomóc im zmienić swoje życie. Pokazać, że można wyjść z trudnej sytuacji, aby uwierzyli, że nie są sami ze swoimi problemami – istnieje wiele osób z ogromnymi sercami, którzy chcą im pomóc. Pragną dać impuls do zmiany – zapewnia Aleksandra Skrobek, liderka rejonu świdnickiego.  – Baza rodzin z ich historiami jest otwarta od 19 listopada. Rejon Świdnica poszukuje Darczyńców dla rodzin, które mimo wielu przeciwności starają się zapewnić swoim dzieciom i bliskim jak najlepsze życie. Jedną paczkę dla rodziny przygotowuje ok. 30 osób. Można ją zrobić z rodziną, znajomymi bądź wspólnotą lokalną.

W tej chwili w bazie danych są dwie świdnickie rodziny. Problemem obu są przede wszystkim fatalne warunki mieszkaniowe, brak łazienki i mebli dla dzieci.

Deklarację o przygotowaniu Szlachetnej Paczki dla rodziny można złożyć na stronie –  www.szlachetnapaczka.pl kliknąć WYBIERAM RODZINĘ, zaznaczyć województwo, rejon Świdnica. Oprócz opisu na stronie znajdują się dokładne spisy potrzebnych rodzinie rzeczy i zakresu pomocy.

Pan Karol (19 l.) mieszka z bratem Marcinem (14 l.) oraz mamą Katarzyną (43 l.).
Pani Katarzyna 5 lat temu, po śmierci męża, została wyrzucona z mieszkania przez rodzinę ojca chłopców. Straciła źródło dochodu, mąż zajmował się zapewnieniem środków na życie dla rodziny. Żyło im się skromnie, ale niczego im nie brakowało. Po powrocie do domu rodzinnego matki, rodzina zamieszkała w bardzo trudnych warunkach mieszkaniowych, a matka chłopców załamała się psychicznie. Sięgnęła po alkohol. Nie mają wody bieżącej w domu, a instalacja w pokojach jest do wymiany, na chwilę obecną nie mają światła. Nie maja łazienki, korzystają z łazienki u dziadka. Głównym źródłem utrzymania jest renta rodzinna chłopców, z tytułu śmierci ojca, zasiłek okresowy i 500 +, na młodszego chłopca. Łączny dochód na jednego członka rodziny to około 370 zł.
Starszy z braci Karol dba o to, aby rodzinie niczego nie brakowało, gospodaruje jej funduszami (które sam załatwia w gminie), ponieważ mama nie radzi sobie z tego typu obowiązkami. Dba o zakup żywności i odzieży. Planuje wydatki rodziny i opłaca rachunki. Mimo młodego wieku i trudnej sytuacji, realizuje swoje marzenia i plany na przyszłość. Jest ogromnym autorytetem dla młodszego brata, który czerpie z niego wzorce.
Rodzina najbardziej potrzebuje rur i kolanek do poprowadzenia ogrzewania w pokoju Karola. Chłopiec jest w trakcie remontu swojego pokoju, w którym niezbędne jest ogrzewanie, ma piecyk, ale nie jest podłączony do komina. Marzy mu się również biurko w kolorze białym. Aktualnie chłopcy mają jedno biurko na dwóch i ciężko im się razem uczy. Rodzina będzie wdzięczna także za piekarnik typu prodiż lub kuchenkę ze sprawnym piekarnikiem. Pieczenie ciast to jedyna rzecz, która odrywa panią Kasię od problemów, a chłopcy wtedy mogą poczuć ciepło rodzinnego ogniska.

Pani Barbara (34 l.) razem z mężem – panem Januszem (37 l.) wychowują troje dzieci: Kamila (11 l.), Paulinę (9 l.) i Patryka (7 l.).
Na co dzień pani Basia zajmuje się przede wszystkim domem i dziećmi. Kobieta nie może podjąć pracy na pełen etat, ponieważ jej ojciec, mieszkający w tym samym domu, po śmierci żony ma problemy psychiczne i grozi rodzinie. Dzieci nie mogą przebywać w domu bez opieki rodziców. Jednak pani Basia każdą wolną chwilę poświęca na różne prace dorywcze. Pan Janusz, aby zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki również pracuje i bierze nadgodziny. Trudnością rodziny są finanse, a także warunki mieszkaniowe. 5 osób mieszka w niewielkim dwupokojowym mieszkanku z kuchnią w korytarzu. W domu nie ma ani łazienki ani nawet toalety. Mieszkańcy korzystają z zewnętrznego wychodka. Małżeństwo stara się zaadaptować jedno z piwnicznych pomieszczeń na łazienkę, jednak wymaga to sporych nakładów finansowych. Po odjęciu kosztów utrzymania mieszkania pozostaje nie wiele funduszy na codzienne życie. Kamil marzy o nauce jazdy konnej. Jest o krok od spełnienia marzenia – brakuje mu tylko sprzętu, w którym mógłby odbywać lekcje. Chłopiec pomaga w pobliskiej stadninie przy swoich ulubionych zwierzętach. Patryk uwielbia piłkę nożną. Pani Basia planuje go zapisać do akademii piłkarskiej w pobliskiej miejscowości. Paulinka bardzo lubi czytać i bawić się lalkami. Rodzina spędza czas razem na wspólnych spacerach i wycieczkach. Dzieci są uczone przez rodziców szacunku do drugiego człowieka, miłości i zrozumienia. Pani Basia i pan Janusz starają się jak mogą, aby dzieci nie czuły się gorsze ze względu na to w jakich warunkach mieszkają i jak się ubierają. Niestety zdarza się, że są w szkole wyśmiewane. Szczególnie urocza Paulinka, która jest okrągłym, roześmianym maluchem.
Rodzina najbardziej potrzebuje wanny, aby mogła funkcjonować w godnych warunkach. Pani Basia będzie bardzo wdzięczna za materiały szkolne, które przy trójce dzieci szybko się zużywają i odzież – dzieci szybko wyrastają z ubrań, a rodziny nie stać na zakup odzieży na nadchodzącą zimę.
/opr.red., opisy rodzin pochodzą ze strony Szlachetna Paczka/