Strona główna 0_Slider Świdnica podnosi podatki

Świdnica podnosi podatki

12

O 3% wzrosną stawki podatków od nieruchomości w Świdnicy, a do budżetu z tego powodu wpłynie dodatkowe 800 tysięcy złotych. Władze miasta przekonują, że mieszkańcy nie odczują podwyżki, część radnych uważa, że to zły krok.

sesja-1Zdjęcie archiwalne

Decyzja zapadła podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej. Radny Dariusz Sienko przywołał przykład Ząbkowic Ślaskich, gdzie od lat nie są podnoszone podatki od nieruchomości i pozostają na najniższym poziomie w Polsce. Burmistrz argumentował decyzję o utrzymaniu stawek chęcią stworzenia dobrych warunków życia dla obecnych mieszkańców i przyciągnięcia nowych. Radny Wiesław Żurek argumentował, że podwyżki, w jego ocenie bardzo nieduże, są koniczne. – Wszyscy tutaj na tej sali chcemy, by realizować jakieś inwestycje. Na to potrzebne są pieniądze. Miasto zyska 800 tysięcy złotych, a mieszkańcy specjalnie nie odczują wzrostu – przekonywał.

Lesław Podgórski i Grażyna Ciążeńska zwrócili uwagę na 13 groszy podwyżki od m2 dla podmiotów prowadzących świadczenia zdrowotne. – Dla szpitala, który ma 30 tysięcy m2 ten wzrost będzie bardzo odczuwalny. Skarbnik Kacper Siwek przeliczył, że szpital zapłaci o 3 900 zł więcej, a jego zadaniem przy tak ogromnym podmiocie to nie będzie w ogóle zauważalne.

Radni podważali także konieczność podwyższania podatków dla przedsiębiorców, argumentując, że kolejne obciążenia mogą ich zniechęcić do rozwoju. Prezydent Beata Moskal – Słaniewska argumentowała, że podwyżek nie było od 3 lat, a cały czas przybywa zadań, które każda z grup mieszkańców oczekuje inwestycji. – Właściciel 50m2 zapłaci o 2 złote więcej niż obecnie. Przypominam też, że wobec przedsiębiorców, którzy znajdą się w trudnej sytuacji mogą skorzystać z umorzeń podatków – tłumaczyła. Dodała również, że zdecydowanie poprawia się sytuacja finansowa mieszkańców. Jak wyliczała, rosną płace, jest program 500plus, jest znacznie więcej miejsc pracy. – Mówienie o tym, że miasto chce łupić mieszkańców, jest brzydkim i niesprawiedliwym określeniem – odpowiedziała radnemu Lesławowi Podgórskiemu. – Kiedy lewicowi radni przed laty protestowali przeciwko podwyżkom, sytuacja była zupełnie inna. W tej chwili mieszkańcy są w o wiele lepszej sytuacji materialnej, przedsiębiorstwa rozwijają się. Dziś każdy powinien złożyć się do tego naszego wspólnego garnuszka, z którego potem realizujemy też długa listę państwa wniosków o drogi, chodniki.

Grażyna Ciążeńska ze Wspólnoty Samorządowej przeciwstawiła się takiej argumentacji. Stwierdziła, że obecna prezydent jako radna w poprzednich kadencjach przeciwstawiała się nawet najmniejszym podwyżkom.

Radny Marcin Paluszek przywołał stawki podatków w sąsiednich miastach: Wałbrzych- podatek od budynków mieszkalnych 0,71 groszy za m2, w Świebodzicach – 0,75 zł, w Ząbkowicach 0,71 zł. W Świdnicy po podwyżce będzie to 0,71 gr od m2.

Uchwała została przyjęta 13 głosami. Przeciw było 6, wstrzymało się od głosu troje radnych.

Agnieszka Szymkiewicz