Strona główna Wydarzenia Świebodzice Przez gotowanie do aktywności zawodowej

Przez gotowanie do aktywności zawodowej

0

Bez relacji „urzędnik-klient”, w luźnej atmosferze, i przy lepieniu pierogów – tak swój niebanalny projekt zrealizowali pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Świebodzicach. Cztery pracownice socjalne zaprosiły do wspólnego gotowania kilka pań, będących długotrwale bezrobotnych, korzystających ze wsparcia OPS. Projekt nazwały „Ugotowani”.

ugotowani-8 Spotkałyśmy się w miejskiej jadłodajni, czyli na zupełnie neutralnym gruncie, gdzie nie byłyśmy urzędniczkami za biurkiem, co już wprowadziło luźną atmosferę. Stanęłyśmy wszystkie do lepienia pierogów, dzieci, z którymi panie przyszły, miały kącik do zabaw. Zrobiłyśmy pierogi i zupę dyniową, później był wspólny posiłek. To wszystko sprawiło nam mnóstwo radości– opowiada Dorota Rychlik, jedna z pomysłodawczyń. – W dodatku okazało się, że projekt bardzo się spodobał, choć przecież nie było to nic wielkiego, ale panie już dopytują o ciąg dalszy.

Projekt miał na celu integrację i aktywizację zawodową kobiet, będących długotrwale bezrobotnymi. Mobilizująco mógł podziałać także fakt, że spotkanie odbyło się w jadłodajni, którą prowadzi świebodzicka spółdzielnia socjalna ZINA, czyli panie, które też kiedyś były bez pracy, a dzięki udziałowi w projekcie prowadzonym przez tutejszy OPS, stworzył sobie miejsca pracy i dobrze sobie radzą.

ugotowani-11W projekcie wzięło udział kilkanaście pań, a pomysłodawczyniami były Bogumiła Kałucka, Grażyna Kwiecień, Katarzyna Lenartowicz i Dorota Rychlik z OPS.

Partnerem przy realizacji projektu była Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna „Zina”, która udostępniła pomieszczenie kuchni i stołówki. Wszystkie produkty spożywcze zakupiła „Piekarnia Bieżyński” ze Świdnicy.

Agnieszka Bielawska-Pękala, UM w Świebodzicach
opr. red.

Poprzedni artykułFundacja z Bielawy poprowadzi świdnickie schronisko
Następny artykułPiłkarze z IV ligi kończą rundę jesienną