Strona główna 0_Slider Fundacja z Bielawy poprowadzi świdnickie schronisko

Fundacja z Bielawy poprowadzi świdnickie schronisko

14

Rozstrzygnięty został konkurs ofert na realizację zadania publicznego w latach 2017 – 2021 z zakresu ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego pod nazwą „Zapewnienie opieki zwierzętom bezdomnym na terenie gminy miasto Świdnica poprzez prowadzenie schroniska dla bezdomnych zwierząt przy ul. Pogodnej w Świdnicy”.

schronisko-2016-10-25-8Dotację w wysokości 230 tys. zł na rok 2017 przyznano Fundacji „Mam Pomysł” z Bielawy, która dała najlepszą gwarancję zapewniającą oczekiwania miasta w zakresie prowadzenia schroniska. Doświadczenie fundacji w realizacji podobnych zadań okazało się lepsze od pozostałych ofert. Dodatkowo kwota dotacji zaoferowana przez zwycięzcę konkursu okazała się niższa od zaproponowanej przez miasto. Obiekt zostanie przekazany fundacji do połowy grudnia.

Na realizację zadania oferty złożyło także Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce oddział w Świdnicy oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich z Bielawy.  TOZ oferował wykonanie zadania za 350 tysięcy złotych rocznie, Stowarzyszenie za 250 tysięcy.

schronisko-2016-10-25-5Fundacja „Mam pomysł” powstała w 2015 roku, a jej założycielami są Krystian Botew (prezes) i Adrianna Kaszuba (wiceprezes). Jak informuje wiceprezes, Fundacja zajmuje się organizowaniem akcji pomocowych dla zwierząt i ich opiekunów. Założyciele mimo młodego wieku mają doświadczenie w pracy w schroniskach, m.in. pracowali w Uciechowie i we Wrocławiu. W tej chwili Fundacja koordynuje akcję sterylizacji kotów w Bielawie. – Mamy doświadczenie, wspiera nas stale 10 wolontariuszy, znamy realia i przepisy – zapewnia Adrianna Kaszuba. Dodaje, że podobnie jak świdnickie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, Fundacja „Mam pomysł” jest pewna, że środki, które otrzyma od miasta, nie wystarczą na prowadzenie placówki. – Dlatego na pewno już teraz zwrócimy się z ofertami do innych gmin, ale oczywiście podstawowym zadaniem będzie zapewnienie opieki dla bezdomnych zwierząt ze Świdnicy. Natomiast musimy pozyskać dodatkowe środki. W tej chwili w wyposażenie podstawowe zainwestujemy z prywatnych pieniędzy, część sprzętu dostaniemy w użyczenie, a resztę skompletujemy po otrzymaniu przedpłat od gmin. Opiekę weterynaryjną zapewni doświadczony lekarz Bartosz Podczasiak. Spełnimy wszystkie wymagania, postawione w konkursie i wkrótce przedstawimy mieszkańcom cały plan naszych działań.

W ramach inwestycji przy ul. Pogodnej powstał budynek główny z segmentem administracyjnym i socjalnym, segmentem weterynaryjnym (sala zabiegowa, sala operacyjna, pomieszczenia dla kotów, izolatka dla chorych zwierząt), segmentem gospodarczym (kuchnia i pomieszczenie na zapasy karmy), pawilon dla psów, chłodnia, śmietnik, dojazd oraz parking. Koszt budowy schroniska to ok. 1 800 tys. zł.

/UM, asz/

Poprzedni artykułWbił Hondę w słup i uciekł
Następny artykułPrzez gotowanie do aktywności zawodowej