Strona główna 0_Slider Ponad 10 ton kasztanów i żołędzi

Ponad 10 ton kasztanów i żołędzi [FOTO]

1

Leśne zwierzęta po raz kolejny będą miały większe szanse na przetrwanie zimy dzięki dzieciom i młodzieży. W akcji Nadleśnictwa Świdnica wzięło udział 30 placówek, a zebrano dotychczas 10 ton kasztanów i 500 kg żołędzi.

odbior-kasztanow-marcinowice-2016-11-03-3Dzisiaj leśnicy odebrali największy zbiór. Uczniowie z Marcinowic wraz z rodzicami i dziadkami zebrali aż 2 371 kg przysmaków leśnych zwierząt. Szkoła w minionych latach przekazywała do nadleśnictwa od 800 do 1500 kg kasztanów i żołędzi. Warto dodać, że placówki otrzymują za swoje zbiory pieniądze, które później przeznaczane są np. na dofinansowanie wycieczek.

Nadleśnictwo zbiórki organizuje od 4 lat, a rekordowy był rok 2015, kiedy zebrano aż 15 ton owoców. Kasztany stanowią przysmak jeleni,  a żołędzie uwielbiają dziki, sarny i muflony. Leśnicy i myśliwi oczywiście przygotowują także inną karmę. M.in. jest to liściarka – karma sucha dla zwierzyny płowej. Jest wykładana razem z sianem dla jeleni, saren i muflonów. Dokarmianie dzikiej zwierzyny paszą w stosownej do pory roku, ilości i jakości pozwala utrzymać zwierzynę w dobrej kondycji, a także zapobiega szkodom łowieckim na uprawach rolnych i leśnych.

/opr. red./
Zdjęcia Anna Pawłowska

Poprzedni artykułZasłabł za kierownicą, wjechał na skrzyżowanie [FOTO]
Następny artykułIV liga piłkarska: W niedzielę derby powiatu