Strona główna 0_Slider Mieszkanie za remont

Mieszkanie za remont

7

Mieszkańcy Świdnicy będą mogli wynająć od miasta mieszkanie w zamian za jego remont. Oferta będzie skierowana do osób, które nie mogą otrzymać mieszkania socjalnego ani komunalnego, a na zakup własnego ich nie stać.

remontJak wyjaśniała podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej dyrektor wydziału mieszkaniowego UM Alicja Masny, jest dużo osób, zwłaszcza młodych małżeństw, które nie spełniają rygorystycznych warunków otrzymania mieszkań socjalnych czy komunalnych, a mają dość siły, wiedzy i środków, by objąć pustostan i go wyremontować. Oferta będzie skierowana do mieszkańców Świdnicy, w rodzinach których dochód na osobę jest wyższy niż 150% najniższej emerytury, ale nie wyższy niż 300% tejże emerytury.

– Mamy w tej chwili około 100 pustostanów. Staramy się remontować około 40-50 rocznie (na co miasto wydaje ok. 1,1 mln złotych rocznie, przyp. red.), ale wszystkich nie jesteśmy w stanie przygotować do zamieszkania. Chcemy stworzyć furtkę dla tych, którzy zarabiają średnio i nie będą w stanie kupić mieszkania – podkreślała prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska. Część tych mieszkań może być remontowana przez najemców. Szczegółowe zasady najmu ma określić regulamin, wydany zarządzeniem prezydenta miasta.

Rada Miejska dwukrotnie przed laty próbowała wprowadzić w życie podobne rozwiązania, ale były one uchylane. Dyrektor Masny ma nadzieję, że wersja przyjęta podczas dzisiejszej sesji zostanie zaakceptowana przez nadzór prawny.

Radni przyjęli uchwałę jednogłośnie.

Agnieszka Szymkiewicz