Strona główna 0_Slider Letnie kąpielisko będzie modernizowane

Letnie kąpielisko będzie modernizowane [WIZUALIZACJA]

12

Po długiej dyskusji Rada Miejska w Świdnicy zdecydowała o przekazaniu zadania modernizacji basenu odkrytego przy ulicy Śląskiej Świdnickiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji. Tym samym wyraziła zgodę na realizacje pomysłu władz miasta, by to ŚPWiK zaciągnął 24 miliony złotych pożyczki na remont obiektu.

basen-wizualizacja-1Emocje wzbudziła wysokość kosztów, jak i sam sposób przeprowadzenia zadania. Jak argumentowała prezydent Beata Moskal-Słaniewska, budżet miasta będzie zaangażowany w najbliższych 2 latach w realizację inwestycji z udziałem środków europejskich i zdecydowanie korzystniejsze będzie, jeśli modernizację basenu przeprowadzi miejska spółka, która ma duże doświadczenie inwestycyjne i możliwość korzystnego rozliczania VAT-u. Na mocy dzisiejszej uchwały, za którą zagłosowało 14 radnych, kompleksowa przebudowę poprowadzi ŚPWiK, a miasto będzie wypłacało spółce roczną rekompensatę w wysokości 1,5 – 2 milionów złotych na spłatę pożyczki i bieżące utrzymanie. Już teraz maja zostać rozpisane przetargi na wyłonienie inżyniera kontraktu i wykonawcy, a prace maja ruszyć na wiosnę i potrwać 15 miesięcy.

basen-wizualizacja-2Projekt, wykonany ze środków zabezpieczonych w ramach Budżetu Obywatelskiego, zakłada przebudowę niecek na stalowe, budowę wielu zjeżdżalni, rwącej rzeki, ściany wody, przebudowę okalających basen budynków i zagospodarowanie terenu wokół. Prezydent Moskal – Słaniewska i jej zastępca Marek Suwalski są przekonani, że przebudowany obiekt przyciągnie ok. 40 tysięcy odwiedzających miesięcznie. Obecnie przy słonecznych miesiącach jest to ok. 30 tysięcy osób. Sezon ma zostać wydłużony o 2 miesiące, a to dzięki podgrzewaniu wody w dwóch nieckach.

Prezydent miasta podkreślała, że była sceptyczna wobec projektu, a przekonała ją unikalność takich basenów w regionie i popularność, jaką obiekt cieszy się w obecnym stanie. A ten stan jest kiepski. Basen przetrwał 90 lat bez gruntownego remontu, jednak – jak poinformowała prezydent – w przyszłym sezonie ze względu na jakość wody nie zostałby przez sanepid dopuszczony do użytku.

Projekt najkrytyczniej ocenili radni Wspólnoty Samorządowej, która w poprzedniej kadencji dążyła do budowy aquaparku. Dzisiaj chcieli zdjęcia uchwały z porządku obrad. Ich zdaniem miastu potrzebny jest obiekt kryty, a obecna inwestycja jest zbyt droga i nie ma żadnej symulacji kosztów, jakie faktycznie wygeneruje.

Agnieszka Szymkiewicz