Strona główna 0_Slider Jubileusz uczcili koncertowo

Jubileusz uczcili koncertowo [FOTO]

0

Piętnaście lat działa już świdnicki Chór Miejski. Jubilaci w teatrze uczcili tę okazję oczywiście śpiewem, a towarzyszyła im Świdnicka Orkiestra Kameralna i Chór Studium Organistowskiego.

15-lecie-choru-miejskiego-w-swidnicy-2016-11-16-4Jubileusz stał się okazją do podsumowań, a przede wszystkim do zaprezentowania utworów, które świdniccy chórzyści lubią najbardziej. Koncert poprowadził dyrygent Kacper Birula. Gratulacje i życzenia kolejnych wielu lat uprawiania pasji, która sprawia radość zarówno wykonawcom, jak i widzom, złożyła prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. Pierwszy z listów gratulacyjnych trafił do Jana Górskiego, pedagoga i muzyka, który zainicjował założenie chóru. Podziękowania otrzymali dyrygent oraz wszyscy chórzyści: Justyna Jachyra, Anna Kęta, Danuta Szydło, Celina Skolimowska, Irena Janiszewska, Celina Wazińska, Danuta Zduńczyk, Violetta Pastusiak, Danuta Kwiatkowska, Ewa Góźdź, Barbara Niec, Lidia Grelczak, Jakub Dziedzic, Józef Szydło, Stanisław Wójcik, Kazimierz Wanat. Prowadzącym galę był Mariusz Kozłowski ze Świdnickiego Ośrodka Kultury.

/red./
Zdjęcia Anna Pawłowska

Historia chóru:

Świdnicki chór mieszany CANTILENA powstał w 2001 r. przy Świdnickim Ośrodku Kultury. Tradycje chóralistyki w Polsce są bardzo długie. Dolny Śląsk, a z nim Świdnica, nie odbiegają od nich. Dlatego tak duża była chęć stworzenia chóru, który mógłby być wizytówką muzyczną miasta, dając możliwości realizacji swoich pasji mieszkańcom Świdnicy. I tak się stało, dzięki staraniom Jana Górskiego, pasjonata, muzyka i pedagoga. Pierwsze spotkanie odbyło się w lutym 2001 r. i stało się ważnym wydarzeniem dla ponad 30 mieszkańców Świdnicy i okolic. Członkowie chóru to amatorzy i profesjonaliści kochający muzykę i śpiew. Pierwszym dyrygentem chóru był nieżyjący już Krzysztof Górski, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu, akompaniatorem Oliwia Górska. W lutym 2003 r. funkcję dyrygenta objęła Maria Sadłowska absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, którą kończyła pod kierunkiem rektora Edmunda Maćkowiaka i prof. Stefana Stuligrosza. Chórowi akompaniuje duet instrumentalny: Jolanta Kotowicz – skrzypce i Kazimierz Krawczyk – akordeon. Repertuar zespołu jest bardzo różnorodny w swoim charakterze, ale zdecydowana większość wykonywanych utworów to pozycje polskich kompozytorów. Dbając o ciągły rozwój chór rozszerza repertuar o literaturę innych twórców niż Polacy, a nawet wprowadzane są pozycje w obcych językach. Regularna praca powoduje, że chór stale podnosi swój poziom, doskonaląc brzmienie i umiejętności wokalne. Chór CANTILENA  często uświetnia imprezy kulturalne i rocznicowe w Świdnicy, a tradycją są już coroczne koncerty kolęd, jeden nawet z towarzyszeniem orkiestry kameralnej. Zespół nagrał płytę CD z pieśniami o Świdnicy, która stanowi załącznik do pozycji książkowej pt. ”Pegaz nad Świdnicą”. Jesienią 2003 r. występował w Wald-Michelbach  /Niemcy/, na koncercie jubileuszowym chóru MGV Union 1873.  W 2004 r. rozpoczął nowy sezon artystyczny własnym koncertem w Kościele Pokoju w ramach XX Jubileuszowych Dni Muzyki Kameralnej. W 2005 r. Odbyło się wiele koncertów okolicznościowych w Świdnicy i okolicach. Rok 2006 Chór CANTILENA rozpoczyna uroczystym koncertem w ramach WIECZORÓW ŚWIDNICKICH W KATEDRZE ŚWIDNICKIEJ, a w 2007 r. wraz innymi wykonawcami nagrywa kolędy i pastorałki na płycie z okazji „Świdnickiej Kolędy”. W 2008 r. otrzymał zaproszenie do wykonania partii chóralnych w operze „WESELE FIGARA” w reż. Jana Peszka w ramach FESTIWALU BACHOWSKIEGO.  Z nowymi kolędami i pastorałkami  chór CANTILENA zaprezentował się na  trutnovskim rynku w Czechach w 2009 r. w ramach projektu „Rynek bez granic”. Od kilku lat jest stałym gościem w Żarowie podczas Festiwalu Piosenki Patriotycznej z okazji 11 listopada, zaś w „Zamku Książ” zachwyca publiczność  ciekawymi kolędami, do wykonania których włącza się zawsze wyjątkowy kolędnik biskup świdnicki Ignacy Dec.

Październik 2012 roku był przełomowy dla Chóru Cantilena. Kierownictwo objął nowy dyrygent Pan Kacper Birula i zmienił się styl prowadzenia, ale część chórzystów pozostała i kontynuowała przygodę ze śpiewem. Zmieniła się też nazwa na Chór Miejski. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat do chóru dołączyli nowi wykonawcy, zmieniał się repertuar. Kontynuowano występy w Szczawnie Zdroju, Dzierżoniowie, Wałbrzychu, Wierzbnej, i oczywiście na terenie Świdnicy. Chórzyści występowali z okazji uroczystości państwowych, religijnych i lokalnych, przynosząc radość i piosenkę dla wszystkich miłośników dobrej muzyki. Członkowie zespołu doskonalili swoje umiejętności na warsztatach liturgiczno-muzycznych w Dzierżoniowie przez kilka kolejnych lat. Część chóru wzięła udział w Festiwalu Bachowskim w sierpniu tego roku.

/ŚOK/

Poprzedni artykułDyktando świebodzickie po raz piąty
Następny artykułŚwidnica i Trutnov – kolejne wspólne projekty