Strona główna 0_Slider MDK-i na ratunek językowi polskiemu

MDK-i na ratunek językowi polskiemu

1

Kultura języka polskiego, a dokładniej – jej coraz niższy poziom znalazł się w centrum uwagi nauczycieli kilkudziesięciu placówek wychowania pozalekcyjnego, Młodzieżowych Domów Kultury i młodzieżowych ognisk. Gospodarzem sympozjum poświęconemu temu tematowi jest Młodzieżowy Dom Kultury ze Świdnicy.

jubileusz-mdk-2016-10-05-8Sympozjum „Kultura języka polskiego podstawą programu wychowawczego w Placówkach Wychowania Pozaszkolnego” w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury jest integralną częścią XXII Ogólnopolskiego Sejmiku Placówek Wychowania Pozaszkolnego, który potrwa do soboty w Krzyżowej koło Świdnicy. – Dostrzegamy potrzebę pracy nad językiem, który jest wciąż kaleczony i profanowany, od czynników najwyższych zaczynając, na ulicy kończąc – mówi Zbigniew Curyl, dyrektor MDK w Świdnicy. – Sympozjum i sejmik to wyśmienita płaszczyzna do pracy nad naszymi programami wychowawczymi. My mamy na to czas i ochotę, właśnie w MDK-ach, Pałacach Młodzieży i ogniskach, by uwrażliwiać młodzież i dzieci, by kreować najlepsze wzorce.  Dlaczego młodzież ma się tutaj posługiwać slangiem, skrótem? Nie może czerpać wzorców tylko z mediów, które przekazują nam relacje choćby z sejmu. Zgroza! A ulica jest odzwierciedleniem najgorszego języka. Ktoś musi się tym zająć.

Jaka podkreślała Lucyna Frąckiewicz-Godyń, prezes Polskiego Stowarzyszenia Placówek Wychowania Pozaszkolnego, efektem sympozjum i sejmiku ma być stworzenie programu, który będzie realizowany w codziennej pracy Młodzieżowych Domów Kultury i Ognisk Pracy Pozaszkolnej.  Placówek wychowania pozaszkolnego w Polsce jest 112, gromadzą tysiące dzieci i młodzieży.

Jednym z wykładowców, zaproszonych do Świdnicy, był profesor Jan Miodek. Niestety, znakomity językoznawca zachorował i nie dotarł na sympozjum. Wykłady wygłosili prof. dr hab. Katarzyna Olbrycht i dr Marek Kaczmarzyk. Wykładów wysłuchało około 100 gości z całej Polski.

Sympozjum wpisuje się w ważne dla świdnickiego Młodzieżowego Domu Kultury święto. Placówka obchodzi 65-lecie działalności. Na jutro w teatrze miejskim zaplanowano uroczysta gale z tej okazji.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Zdjęcia Anna Pawłowska

Poprzedni artykułSukcesy wychowanki MKS-u Świdnica
Następny artykułWirtualna mapa do zgłaszania zagrożeń