Strona główna 0_Slider Wirtualna mapa do zgłaszania zagrożeń

Wirtualna mapa do zgłaszania zagrożeń

4

Od dzisiaj  na Dolnym Śląsku działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, nowa propozycja policji dla mieszkańców regionu. – I jak najedziemy na Strzegom, widzimy dwa pierwsze zgłoszenia. O, i jakiś żartowniś zaznaczył, że w ratuszu spożywany jest alkohol – wskazał komendant powiatowy policji w Świdnicy Andrzej Dobies podczas konferencji prezentującej nowe, wirtualne narzędzie do współpracy ze społeczeństwem.

mapa-3Informacja szybko została sprostowana, bowiem to jednak nie ratusz został zaznaczony, a pobliski supermarket. – Musimy się jednak liczyć z tym, że takie żarty mogą się pojawiać, ale każde zgłoszenie będzie weryfikowane – dodał komendant. Na czym polega projekt i czemu ma służyć, tłumaczył oficer prasowy KPP w Świdnicy Grzegorz Oleśkiewicz.

Przygotowania do stworzenia map trwały długo. Na podstawie konsultacji i ankiet wybrano 25 zdarzeń, które można zaznaczyć na mapie. To m.in. spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym, złe parkowanie, nielegalne wysypisko, znęcanie się nad zwierzętami, bezdomność. – Mapa jest bardzo szczegółowa. W miejscowości, której dotyczy problem, należy wskazać najdokładniejszą lokalizację i wybrać z katalogu nazwę zdarzenia, które chcemy zgłosić – tłumaczy Grzegorz Oleśkiewicz.

mapa-1Koordynatorzy mapy mają dwa dni na przekazanie zgłoszenia do weryfikacji przez odpowiednie wydziały, a te z kolei mają 5 dni na weryfikację i podjecie konkretnych działań. Każdy ruch ze strony policji widoczny jest dzięki zmianie koloru zgłoszenia. Czerwony oznacza potwierdzenie, jeśli znacznik zniknie, oznacza to, że policja nie potwierdziła, że do zdarzenia doszło. Zgłoszenia można dokonać raz na dobę z jednego numeru IP z każdego urządzenia mobilnego. Mapę można znaleźć w na stronie policji dolnośląskiej, KPP w Świdnicy, albo bezpośrednio po wpisaniu nazwy w wyszukiwarce.

KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA. KLIKNIJ

Jak podkreślają policjanci, mapa zagrożeń bezpieczeństwa nie zastępuje telefonów alarmowych. – W sprawach nagłych, wymagających natychmiastowej interwencji oczywiście należy korzystać z numerów 997. Mapa dotyczy raczej zdarzeń długotrwałych i uciążliwych  – dodaje oficer prasowy.

Policja promuje jeszcze jedno narzędzie kontaktu. To aplikacja „Moja komenda” na telefony komórkowe z systemami Android i IOS. Zawiera podstawowe dane adresowe jednostek policji wraz z mapa dojazdu i telefonem stacjonarnym,  a także informacje o dzielnicowych (są podane ich imiona i nazwiska, telefony kontaktowe oraz obszar działania).

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułMDK-i na ratunek językowi polskiemu
Następny artykułZrób świdnicką szopkę bożonarodzeniową [KONKURS]