Strona główna 0_Slider Manifestacja kobiet w Świdnicy. Runda druga już dziś!

Manifestacja kobiet w Świdnicy. Runda druga już dziś!

59

Świdnica dołącza do setki polskich miast, w których od niedzieli trwają kolejne manifestacje kobiet. Falę protestu wywołała wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, który zadeklarował, że PiS będzie nakłaniał kobiety do rodzenia nawet zdeformowanych dzieci. Lista postulatów nie ogranicza się tylko do prawa aborcyjnego. Protest na świdnickim Rynku rozpocznie się 24 października o 16.00.

protest-2-51Po pierwszym proteście z 3 października sejm odrzucił radykalny projekt stowarzyszenia Ordo Iuris, całkowicie zakazujący aborcji i przewidujący kary dla kobiet przerywających ciążę. Wywołało to oburzenie części elektoratu Prawa i Sprawiedliwości, protestujące kobiety miały natomiast nadzieję, że na tym zamiary zmieniania prawa się skończyły. Kilka dni temu prezes PiS-u Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla PAP powiedział: – Będziemy dążyli do tego, by nawet przypadki ciąż bardzo trudnych, kiedy dziecko jest skazane na śmierć, mocno zdeformowane, kończyły się jednak porodem, by to dziecko mogło być ochrzczone, pochowane, miało imię.

– To ewidentna zapowiedź dalszego gmerania przy ustawie antyaborcyjnej. Mamy tego serdecznie dość. Chcemy, żeby politycy zostawili ten temat w takim kształcie prawnym, w jakim jest – mówi Violetta Mazurek, jedna z organizatorek protestu w Świdnicy. – Chcemy także realnego stosowania prawa kobiet do aborcji w wymienianych w ustawie przypadkach.

Tym razem protest rozszerzony jest o dwa dodatkowe postulaty: ograniczenia roli Kościoła katolickiego w polityce i polityki w edukacji.

„Czarny Protest, runda II” został oficjalnie zgłoszony w Urzędzie Miejskim.

O proteście także na FB. Kliknij!

opr. Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułSiatkarki Polonii znów zwycięskie
Następny artykułWładze miasta chcą emitować obligacje