Strona główna 0_Slider Konwent Mediacji w Świdnicy

Konwent Mediacji w Świdnicy

0

Za dziesięć dni, 20 października w całym kraju jest obchodzony Dzień Mediacji. To bardzo ważny, choć jeszcze nie w pełni doceniany sposób rozwiązywania konfliktów bez konieczności angażowania sądów. W ramach obchodów w Świdnicy zostanie zorganizowany I Dolnośląski Konwent prawników, mediatorów, pedagogów i pracowników socjalnych na temat „Roli mediacji w sprawach nieletnich i sprawach o uregulowanie kontaktów z dziećmi”.

1f3490c0-5931-412e-9bdb-bbbb58e7ab8a

Podczas konwentu, który zaplanowano na 14 października,  mowa będzie m.in. o mediacjach jako elemencie wychowywania i resocjalizacji nieletniego sprawcy czynów karalnych, a także mediacji jako drodze do porozumienia między rodzicami zamiast kłótni o opiekę nad dziećmi przed sądem.

Mediacja to próba dojścia do ugody zwaśnionych stron przy udziale i w obecności mediatora. Trzeba jednak pamiętać, że mediator nie wskazuje sposobu rozwiązania sporu, a jedynie kieruje rozmową, tak aby przeciwnicy sami wypracowali kompromis. Ugoda taka będzie miała moc prawną, po zatwierdzeniu jej przez sąd. Ten sposób rozwiązywania sporów jest z pewnością zdecydowanie szybszy i tańszy niż postępowanie sądowe.

I co ważne, nie ma w nim przegranych ponieważ konflikt zostaje rozwiązany za zgodą obu stron. Polubowne załatwienie sprawy jest możliwe w każdej dziedzinie – w sprawach cywilnych, gospodarczych, karnych, tych związanych z nieletnimi, a także z zakresu prawa pracy, czy w sporach zbiorowych.

11039166_s

Nieodpłatnych informacji w sprawie mediacji udziela Sudeckie Centrum Mediacji w Świdnicy przy ul. Kopernika 34/115, które jest także organizatorem konwentu.

 Monika Filipowska
[email protected]

Poprzedni artykułŚwietny weekend juniorów Polonii-Stali
Następny artykułKlęska Prakto Polonii w Żarach