Strona główna 0_Slider Złomowisko – muzyczne poszukiwania – już wkrótce!

Złomowisko – muzyczne poszukiwania – już wkrótce!

0

Ruszyły zapisy na „Złomowisko”. Fani eksperymentów muzycznych już 1 października w świdnickim Klubie Bolko będą mogli dać upust swej fantazji i wziąć udział w niecodziennych warsztatch.

logo

„Złomowisko” – muzyczne poszukiwania, to jednodniowe wydarzenie poświęcone dźwiękom niemuzycznym i nawiązujące luźno do futurystycznej „Sztuki Hałasu”. Jej twórca – Luigi Russolo – postulował o odrzucenie dotychczasowych instrumentów, apoteozę brzmienia maszyn i zerwanie z dominującym akademizmem i muzycznym wykształceniem. Dał się poznać jako konstruktor „intonatorów hałasu” – urządzeń służących do emisji dźwięków niemuzycznych.

Całość „Złomowiska” składa się z dwóch, dopełniających się części. Pierwsza z nich obejmuje bezpłatne, całodniowe warsztaty z uznanym dolnośląskim muzykiem – Pawłem Romańczukiem. Artysta buduje własne instrumenty, konstrukcje grające, tworzy instalacje dźwiękowe. Uczestnicy warsztatów do swojej dyspozycji otrzymają elektronarzędzia, a także materiały potrzebne do stworzenia własnego instrumentu. Będą to przedmioty codziennego użytku, różnego rodzaju części i podzespoły urządzeń oraz innego typu odpady. Kluczowym spoiwem, który zadecyduje o charakterze i ostatecznym kształcie budowanego instrumentu, będzie wizja i kreatywność każdego z uczestników. Takie warsztaty nie tylko pomogą zrozumieć mechanizm powstawania różnych dźwięków, ale przede wszystkim mogą się stać niezapomnianą lekcją o przenikaniu się światów współczesnej techniki i muzyki.

pawel_romanczukZdjęcie udostępnione przez organizatora

Paweł Romańczuk (ur.1975) – muzyk, kompozytor, konstruktor. Od 2006 roku rozwija poszukiwania w dziedzinie nietypowych źródeł dźwięku. Założyciel wrocławskiej grupy Małe Instrumenty, w ramach której realizuje własne potrzeby artystyczne. Jest autorem muzyki do filmów, spektakli teatralnych. Buduje własne instrumenty, konstrukcje grające, tworzy instalacje dźwiękowe. W 2010 roku opublikował pierwsze opracowanie historii toy piano. W 2013 napisał podręcznik „Domowe eksperymenty z instrumentami muzycznymi” wydany wraz z albumem Małych Instrumentów „Samoróbka”, poświęcony edukacji w zakresie własnoręcznego budowania eksperymentalnych instrumentów muzycznych.
Prowadzi warsztaty, prezentacje, wykłady i wystawy związane z instrumentami i eksperymentami dźwiękowymi.

Druga część projektu obejmuje koncert lokalnego zespołu „Johnny Trzy Palce”. Muzyka zespołu nawiązuje do tradycji bluesowych, rockowych oraz przede wszystkim do muzyki country. Członkowie zespołu znani są z tego, że poszukują nowych brzmień poprzez eksperymenty muzyczne. Na swoich koncertach sięgają czasem po takie przedmioty jak grzebień, czy tarka, urozmaicając tym samym paletę dźwiękową utworów.

johnny_trzy_palce

djęcie udostępnione przez Organizatora

Johnny Trzy Palce to redneckowski klimat, energetyczna muzyka i historie przesycone czarnym humorem. To mieszanina country i rocka, sowicie zakrapiana i doprawiona bezkompromisowymi polskimi tekstami. To muzyka niepokorna – czasami wulgarna, ale też zabawna – obok której nie można przejść obojętnie. Jak sami muzycy przyznają, Johnny Trzy Palce to pieprzna muzyka ze szczyptą country.
W 2015 roku zespół wydał swój debiutancki album „Wszystko będzie dobrze”, na którym znalazło się 12 autorskich utworów.

plakat

Złomowisko – muzyczne poszukiwania
1.10.2016 r.
Klub Bolko pl. Grunwaldzki 11, 58-100 Świdnica
warsztaty: godz. 10.00 – 20:00;
zapisy: www.zlomowisko.swidnica.pl (do 28.09.2016r.)
koncert zespołu Johnny Trzy Palce: godz. 21.00
udział w warsztatach i koncercie jest bezpłatny
Organizatorzy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Świdnicki Ośrodek Kultury

/opr. red./

Poprzedni artykułNiszczyli wszystko na swojej drodze
Następny artykułZmarł po zażyciu wycofanego leku?