Sieć stała się oknem na świat, ale coraz więcej osób korzysta z niej w sposób niekontrolowany, a zwłaszcza dzieci. O tym, że mamy do czynienia z nałogiem fachowcy mówią, gdy przed ekranem spędza się więcej niż 35 godzin tygodniowo, czyli średnio jakieś 5 godzin dziennie, oczywiście poza zawodowo, albo poza szkolną koniecznością. Szacuje się, że około 6 proc. osób korzystających z sieci stało się nałogowcami. Internet bardzo szybko potrafi uzależnić, jedna czwarta po pół roku nie może obyć się bez sieci, a po roku jest to niemal połowa.
Istnieje kilka kategorii nałogu W zależności od rodzaju przeglądanych stron może to być internetowa erotomania, socjomania, czyli nieustanne wchodzenie na portale społecznościowe, uzależnienie od gier hazardowych, czy zakupów on-line. Nieustanne śledzenie najnowszych informacji z interesującej nas tematyki także kwalifikuje się jako nałóg. Oczywiście klasycznym typem są gracze komputerowi, a nawet podglądacze śledzący wybrane blogi i oczywiście Facebooka.
Prekursorka badań nad tym uzależnieniem, Kimberly Young opracowała test, który powinien dać jasną diagnozę.
1. Czy często zastanawiasz się nad tym kiedy ostatnio byłeś w sieci, albo kiedy znowu będziesz?
- Czy musisz coraz dłużej korzystać z Internetu?
- Czy próbowałeś kiedykolwiek ograniczyć czas surfowania?
- Czy odczuwasz niepokój lub dyskomfort, gdy próbujesz ograniczyć ilość godzin spędzanych przy komputerze?
- Czy często zdarza się, że korzystasz z sieci dłużej niż planowałeś?
5.Czy korzystasz z sieci kosztem rodziny, albo kontaktów ze znajomymi?
- Czy próbujesz ukryć fakt, że tak długo przesiadujesz przy komputerze?
- Czy traktujesz Internet jako sposób na ucieczkę przed problemami dnia codziennego albo sposobem na poprawę nastroju?
Jeśli co najmniej 5 odpowiedzi na te pytania są pozytywne, to znaczy, że jesteś uzależniony.
Ten rodzaj uzależnienia bardzo rzadko bywa konsultowany, ponieważ chory nie widzi potrzeby kontaktu ze specjalistą w świecie realnym.
Szczególnie narażone są
– dzieci z nieprawidłowymi relacjami rodzinnymi
– osoby nieśmiałe trudno nawiązujące relacje z rówieśnikami
– zakompleksieni o niskim poczuciu własnej wartości
– samotni, poszukujący przyjaźni lub miłości
Jak większość uzależnień to także jest leczone za pomocą psychoterapii. Bardzo ważne jest ustalenie zasad korzystania z Internetu, ponieważ całkowite odcięcie od sieci jest po prostu niemożliwe. Dlatego tak ważne jest ustalenie zasad, które do minimum ograniczą kontakt. Przede wszystkim należy komputer ustawić w jak najmniej widocznym miejscu, a korzystanie a być możliwe jest jedynie w towarzystwie osób trzecich, w czasie szczegółowo ustalonym z terapeutą. Nie mniej istotne jest zaplanowanie zajęć, które pozwolą na aktywny wypoczynek z dala od sieci. I oczywiście najważniejsze – rozmowa z bliskimi o spadkach nastroju wywołanych odcięciem od źródła uzależnienia.