Strona główna Magazyn Zdrowie Na zdrowie: Miód jest dobry na wszystko

Na zdrowie: Miód jest dobry na wszystko

0

Codzienna łyżka miodu ochroni przed przeziębieniem, wzmocni serce, ożywi umysł i ukoi serce. Sprawia, że włosy są mocne i lśniące, skóra jest gładsza i bardziej jędrna, a rany goją się jak na psie. Jego właściwości doceniali już Egipcjanie, wierząc że jest pokarmem bogów.

targi4

Najlepszym dowodem na to było wkładanie czarek z miodem do grobowców zmarłych, aby na tamtym lepszym świecie niczego im nie brakowało. Współczesna medycyna również docenia właściwości tego owocu pszczelej pracy.

Na bakterie

Przede wszystkim ze względu na właściwości bakteriobójcze. Miody najskuteczniej działają na bakterie typu gronkowiec, paciorkowiec, czy pneumonie. Potrafi zwalczyć również gronkowca złocistego, dzięki zawartości inhibiny. Hamuje także wzrost prątków gruźlicy i rzęsistka pochwowego. Z racji łatwego wchłaniania przez organizm nie tylko dostarcza energii, ale wzmacnia serce, przede wszystkim dzięki zawartości potasu i acetylocholiny.

 Na serce i ciśnienie

Zdecydowanie obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz wstrzymuje procesy miażdżycowe. Udowodniono, że jako dodatek wspomagający w terapii kardiologicznej zmniejszył o połowę częstotliwość ataków arytmii. Z racji swoich właściwości poprawia krążenie krwi , a tym samym obniża jego ciśnienie. Jest również wykorzystywany w leczeniu choroby wieńcowej i nerwicy naczyniowej serca.

Na odporność

 Działanie przeciwzapalne zostało niedawno rozszerzone potwierdzone w badaniach działanie przeciwkaszlowe. Okazało się że podawanie dzieciom w niewielkich ilościach miodu przed snem zmniejszało objawy przeziębienia, wyciszało kaszel i tym samym pozwalało na spokojny sen. Mało tego, łyżeczka miodu zdecydowanie lepiej działała niż silny środek przeciwkaszlowy.

Na trawienie

Potrafi zneutralizować negatywny wpływ kawy, papierosów i alkoholu na organizm. A to wszystko dzięki swojemu oczyszczającemu działaniu. Pobudza perystaltykę, zmniejsza skurcze jelit, skraca czas trwania biegunek. Miód zmniejsza szkodliwe działanie używek takich jak kawa, herbata, tytoń, alkohol. Dobrze odżywia komórki wątrobowe, znane jest także jego działanie odtruwające. Znakomicie łagodzi także dolegliwości przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Na układ moczowy

 Wspomaga działania leków z racji swoich właściwości moczopędnych, zwłaszcza podczas zapalenia kłębuszków nerkowych oraz pęcherza moczowego. Jest nieocenionym sprzymierzeńcem przy kamicy nerkowej i kamicy pęcherza moczowego.

Na nerwy

 Działając uspokajająco i nasennie , wzmacnia jednocześnie układ nerwowy, znajduje zastosowanie w leczeniu nerwic, nadmiernej pobudliwości nerwowej, stanów depresji i niektórych zaburzeń psychicznych. Jest świetnym środkiem na pobudzenie pracy mózgu i daje lepsze, a na pewno zdrowsze efekty niż inne wspomagacze. Regeneruje umysł w stanach przemęczenia pra, wyczerpania, apatii, a dla starszych osób bywa ożywczym stymulatorem. Zalecany w leczeniu przewlekłej bezsenności, bólów głowy pochodzenia migrenowego oraz nerwic połączonych z bezsennością.

Monika Filipowska

[email protected]

Poprzedni artykułIdziemy do kina: Plan Maggie
Następny artykułPiękniejszy świat Beaty: Dojrzewanie do jesieni