Strona główna Magazyn Turystyka Małki w podróży: Wyspy Kanaryjskie-Lanzarote

Małki w podróży: Wyspy Kanaryjskie-Lanzarote

0
Lanzarote to czwarta pod względem wielkości wyspa w archipelagu Wysp Kanaryjskich oraz jeden z najpopularniejszych celów wakacyjnych Polaków. Dzieje się tak głównie z powodu warunków atmosferycznych panujących w tym regionie. Pada tu średnio tylko 21 dni w roku, a temperatura waha się między 20 stopni (styczeń, luty) a 30 stopni (lipiec, sierpień, wrzesień). Dzięki temu można z powodzeniem odwiedzać Lanzarote przez cały rok, ciesząc się idealną pogodą podczas wypoczynku.
Lanzarote – Dolina tysiąca palm, w tle wulkan Corona

Lanzarote to raj dla miłośników wypoczynku rodzinnego i plażowania, ale nie tylko, ponieważ równie dobrze będą się czuły tutaj osoby preferujące aktywne formy spędzania wakacji. Z racji dość silnych wiatrów wyspa słynie z idealnych warunków do uprawiania sportów wodnych w szczególności windsurfingu. Szkoły uczące podstaw tego sportu oraz wypożyczalnie sprzętu można znaleźć praktycznie w każdej miejscowości położonej na wybrzeżu. Również osoby lubiące treking znajdą na Lanzarote ogrom tras pozwalających na wielogodzinne wędrówki wśród wulkanów.

Wyspę można zwiedzać na wiele różnych sposobów. Ma ona dobrze zorganizowaną sieć komunikacji. Pomiędzy wszystkimi najważniejszymi miastami, a także lotniskiem kursują autobusy liniowe, które nawet na naszą kieszeń wydają się być przystępne cenowo. Po Lanzarote można poruszać się również taksówkami, które są tańsze niż w Polsce. Jednak najrozsądniejszą propozycją jest wynajęcie samochodu. Koszt to około 100 EURO za tydzień. Dodając do tego bardzo dobrze zorganizowaną i oznaczoną sieć dróg oraz niewielki rozmiar wyspy, wszystkie najciekawsze zakątki wydają się być w zasięgu każdego turysty. Można również skorzystać z oferty miejscowych biur turystycznych, które oferują wycieczki objazdowe pozwalające zwiedzić większość atrakcji w jeden dzień.  Wśród nich do najciekawszych i godnych polecenia należą:
1) Targ w Teguise
Będąc na Lanzarote koniecznie nie można zapomnieć o wizycie w miejscowości Teguise –  pierwszej stolicy wyspy. Położona jest ona, w odróżnieniu od większości miejscowości na Lanzarote, nie na wybrzeżu, tylko w jej centralnej części. Posiada ona kilka ciekawych kościołów i klasztorów oraz pałace wybudowane w stylu kolonialnym przez co wyróżnia się od innych miast regionu. Jednak największą atrakcją Teguise przyciągającą do miasta co niedziela rzesze turystów jest wielki targ. Jest on tak popularny, że władze wyspy uruchomiły specjalne linie autobusowe, które z każdej większej, turystycznej miejscowości, co 15 minut kursują właśnie do centrum Teguise. Na targu można kupić prawdziwe rękodzieło, lokalne produkty spożywcze i alkohole. Oczywiście nie brakuje również chińszczyzny i wyrobów z niedalekiej Afryki. Targ jest tak duży, że obejmuje swoją powierzchnią całą miejscowość. Na każdej uliczce można spotkać mnóstwo straganów i kupców zachęcających do zakupu swoich towarów. Organizowane są również pokazy tańców ludowych w tradycyjnych strojach.
Teguise – Pokaz tańców ludowych
2) La Geria
Najbardziej wyróżniający się region na wyspie to La Geria, znajdujący się w jej centralnej części. Jest to najbardziej płaska część Lanzarote słynąca ze specyficznej uprawy winorośli. Polega ona na tym, że w pyle wulkanicznym wykopuje się doły (czasem do 1 m. głębokości) tak by dostać się do gleby leżącej pod nim. W każdym dole sadzi się jedną sadzonkę winorośli a dołek otacza murkiem w celu ochrony przed wiatrem. Winorośl rośnie bez tyczek, kładąc się po ziemi. Grona nie gniją ze względu na właściwości pyłu wulkanicznego, który krótko mówiąc oddycha i zatrzymuje wodę, – dzięki czemu nie trzeba podlewać rośliny. Takie plantacje tworzą bardzo malowniczy krajobraz. Z tego regionu pochodzi bardzo smaczne, słodkie wino Malvasia, będące jednym z nielicznych naturalnie słodkich gatunków tego trunku. Warto zabrać jedną lub kilka butelek Malvasii do domu jako prezent dla znajomych.
Lanzarote – La Geria
3) Jardin de Cactus
Jardin de Cactus (ogród kaktusowy) to jedno z ostatnich dzieł Cesare Manrique przed tragiczną śmiercią w wypadku samochodowym w 1992 roku. Powstał on na terenie dawnego kamieniołomu, w regionie który dawniej słynął z hodowli opuncji – a ściślej rzecz biorąc owadów na niej żerujących, z których to wytwarzano karminę czyli czerwony barwnik spożywczy i kosmetyczny. Dzięki specyficznemu położeniu w dawnym wyrobisku ogród został zaprojektowany na coś na kształt amfiteatru, gdzie widzami są rośliny, a aktorami zwiedzający. Na terenie ogrodu znajduje się w przybliżeniu 10 tysięcy okazów z około 1400 gatunków kaktusów i i innych sukulentów. Do najciekawszych z nich na pewno należą: tron teściowej – okrągłe duże kule z kolcami oraz wilczomlecz – kaktus osiągający rozmiary drzewa.

Lanzarote – Jardin de Cactus
Lanzarote – Jardin de Cactus
Lanzarote – Jardin de Cactus
Lanzarote – Jardin de Cactus. My i trony teściowej.

Do bardzo ciekawych elementów wystroju Jardin de Cactus należy również zaprojektowana przez Cesare Manrique mała architektura. Sklepik z pamiątkami, sadzawki, a w szczególności oznaczenia toalet, które same w sobie są małymi dziełami sztuki. Razem z tradycyjnym młynem, w którym niegdyś mielono gofio (miejscowy rodzaj mąki), a który obecnie jest punktem widokowym na ogród, dodają jeszcze większego uroku temu miejscu.

Lanzarote – Jardin de Cactus

Jako pamiątkę z ogrodu proponuję zakupić nasiona kaktusów, które można wyhodować sobie w domowych warunkach ciesząc się własną miniaturką Jardin de Cactus.
 
4) Los Hervideros i El Golfo

Los Hervideros – miejsce położone na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy. Po dotarciu lawy do oceanu stworzył się w tam naturalny klif z wieloma tunelami i szczelinami. Woda uderzając o niego powoduje efektowne rozbryzgi z dużą ilości piany morskiej. Miejsce atrakcyjne widokowo pozwalające zrobić wyśmienite zdjęcia.

Lanzarote – Los Hervideros

El Golfo – to punkt widokowy na małe, słonowodne, zielone jeziorko położone w kraterze, który powstał na skutek erupcji w XVIII wieku i uległ erozji pod wpływem wody z oceanu. Swój kolor zawdzięcza żyjącym w nim algom. Obok jeziorka można znaleźć duże geody oliwinów – półszlachetnych zielonych kamieni używanych przez miejscowych jubilerów do wyrobu biżuterii. Z tego miejsca jest też wspaniały widok na klify, małą zatoczkę rybacką oraz miejscowość o tej samej nazwie co jeziorko.

Lanzarote – El Golfo
Lanzarote – El Golfo

5) Jameos del Agua

Jameos del Agua powstała jako część korytarza lawowego, który utworzył się podczas erupcji wulkanu La Corona. Sama nazwa w miejscowym języku oznacza miejsce powstałe na skutek zawalenia się sklepienia jaskini. Jest to jedna z pierwszych atrakcji, która była dziełem genialnego architekta i autora sukcesu turystycznego wyspy – wielokrotnie już wspominanego Cesara Manrique. Stworzył on miejsce, w którym wewnątrz zapadliska mieszczą się na 3 poziomach 3 różne restauracje, basen kontrastujący swoją bielą z kolorem  otaczających go wulkanicznych skał, czy tez sala koncertowa z doskonałą akustyką mogąca pomieścić nawet 600 osób. Niezwykłego uroku całości dodaje egzotyczny ogród oraz podziemne jeziorko, w którym żyje endemiczny gatunek kraba albinosa (nigdzie indziej poza tym miejscem nie spotykany). Jameos del Agua przez wiele lat było miejscem najlepszych imprez na całej Lanzarote. Obecnie bardziej stanowi atrakcję turystyczną niż typową imprezownię, co nie oznacza, że nie organizuje się tam różnych festiwali czy balów.

Lanzarote – Jameos del Agua
Lanzarote – Jameos del Agua

6) Arrecife

Arrecife to największa miejscowość na wyspie i jednocześnie jej obecna stolica. Mieszka tu prawie połowa całej społeczności Lanzarote. Jest ono idealnym miejscem na jednodniowy wypad połączony z zakupami, gdyż właśnie w Arrecife znajduje się większość centrów handlowych, w tym najpopularniejsze z nich El Mercadillo. Miasto przyciąga jednak nie tylko shopingiem ale również malowniczymi zatoczkami, piękną promenadą i wieloma zabytkami. Znajduje się tu też ładna i szeroka plaża – Reducto. Do Arrecife z łatwością można dojechać praktycznie z każdej większej miejscowości na wyspie. W tym celu najlepiej skorzystać z komunikacji autobusowej.

Arrecife – Panorama miasta.
Arrecife – promenada z budynkiem informacji turystycznej.

Najbardziej znanym zabytkiem w Arrecife jest Castillo de San Gabriel (Zamek św. Gabriela) położony na jednej z małych wysepek otaczających miasto. Pochodzi on z 1574 roku, a jego rolą miała być ochrona wyspy przed atakami piratów, niegdyś często plądrujących Lanzarote. Obecnie zamek jest siedzibą muzeum archeologicznego. Aby dostać się do Castillo de San Gabriel trzeba przejść przez zabytkowy most Las Bolas zwieńczony charakterystycznymi filarami z kulami.

Arrecife – Zamek św. Gabriela.
Arrecife – Most Las Bolas

Po zwiedzeniu zamku warto wybrać się na spacer główną i najbardziej reprezentacyjną ulicą miasta czyli Calle Leon y Castillo, na której mieści się większość kawiarni, restauracji i sklepów wartych odwiedzenia. Sama ulica zaskakuje swoim kolonialnym charakterem i ciekawą architekturą.

Arrecife – Calle Leon y Castillo
Opisane przeze mnie atrakcje Lanzarote stanowią tylko część oferowanych przez tą wyspę. Nie można jednak zapomnieć tutaj również o możliwościach wypoczynkowych jakie to miejsce daje. Praktycznie w każdej miejscowości nadmorskiej znajdziemy piękne, szerokie, piaszczyste plaże wraz z całą infrastrukturą. Na szczególną uwagę w tym względzie zasługują Costa Teguise oraz Puerto del Carmen. Nie brakuje również restauracji i dyskotek. Każdy znajdzie coś dla siebie, dzięki czemu Lanzarote jest godnym polecenia celem podróży.

Z wyspy, jako pamiątki i prezenty, warto ze sobą przywieźć biżuterię wytwarzaną z oliwinów (naturalnie występujących w tym regionie), miejscowe wina malvasia z regionu La Geria,  kozie sery oraz kosmetyki z aloesu (Lanzarote słynie z ich produkcji), konfitury z opuncji, a także wszelakiej maści pocztówki i magnesy na lodówkę, których jest tu od zatrzęsienia. Dodatkowo opłaca się również kupować perfumy, które potrafią być sporo tańsze niż w Polsce, ze względu na brak podatku VAT.

CIEKAWE LINKI DOTYCZĄCE WPISU:

http://www.turismodecanarias.com  –  strona poświęcona Wyspom Kanaryjskim
http://www.rp.pl/artykul/380867.html?p=3  –  artykuł w Rzeczypospolitej o Cesare Manrique

http://www.lanzarote.com/es/guaguas/  –  strona z rozkładem jazdy autobusów na Lanzarote

***
Ola i Michał Małkowie są pasjonatami podróży, a ich miłości do zwiedzania świata nie przerwały narodziny Madzi. Córeczka znakomicie sobie radzi, a jak się okazuje – świat jest coraz bardziej przychylny małym podróżnikom. Ola i Michał prowadzą wyjątkowego bloga Małki w Europie: bardzo precyzyjnie podają informacje praktyczne, sprawdzone „na własnej skórze”. Swoimi doświadczeniami dzielą się także z czytelnikami Swidnica24.pl w cotygodniowym Magazynie. Wszystkie wpisy pochodzą z bloga podróżującego małżeństwa „Małki w Europie”.
Poprzedni artykułNa zdrowie: Ostrożnie z Internetem
Następny artykułPiękniejszy świat Beaty: Postęp