Strona główna 0_Slider Symfoniczne organy bez tajemnic. Nowy cykl koncertowy

Symfoniczne organy bez tajemnic. Nowy cykl koncertowy

0

W lipcu tego roku po wieloletniej przerwie i gruntownej renowacji pełną mocą zabrzmiały duże organy Kościoła Pokoju w Świdnicy. Kantor Maciej Bator od 30 września będzie cyklicznie prezentował możliwości niezwykłego instrumentu.

ORGANY W KOSCIELE POKOJU - 16.07.2016 - (27)– Moim założeniem jest prezentacja organowych transkrypcji muzyki orkiestrowej XVIII–XXI wieku. Pierwszy koncert odbędzie się w piątek 30 września 2016 o godz. 19.00 w Kościele Pokoju w Świdnicy. Będzie połączony z omówieniem idei koncertów i muzycznego instrumentarium Kościoła Pokoju – zachęca Maciej Bator. Na organach zagra także czeladnik kantora Jakub Moneta. Podczas pierwszego koncertu będzie można usłyszeć transkrypcje organowe w stylu epoki wiktoriańskiej.

***

 Organy zostały zbudowane w latach 1666-1669 przez Gottfrieda Klose z Brzegu i były kilkakrotnie modyfikowane. Największa przebudowa, która nadała instrumentowi dzisiejszy kształt i brzmienie, została wykonana w 1909 roku przez znakomitą świdnicką firmę Schlag und Söhne. To organmistrzowie ze Świdnicy wprowadzili wszystkie nowinki, łącznie z elektrycznym zasilaniem miechów. Maciej Bator, prowadząc do serca instrumentu, pokazuje rozwiązania, o których słuchacze nie mają zwykle pojęcia. To m.in. drewniane żaluzje, dzięki którym można uzyskać efekt ściszania lub zgłaśniania dźwięku. Największe z piszczałek mają aż 10 metrów wysokości, a imitacje różnych głosów – od wspomnianej już harfy eolskiej po harmonijkę ustną, uzyskuje się dzięki zastosowaniu do budowy piszczałek drewna lub metalu, albo poprzez połączenie obu tych materiałów. /fragment artykułu „Po dwudziestu latach organy odzyskały głos” /

opr. Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułŚroda Literacka z Petrowiczem
Następny artykułUwaga! Parząca substancja zamiast wody źródlanej!