Strona główna 0_Slider Śmiech i łzy przed ekranem

Śmiech i łzy przed ekranem [OKIEM MŁODYCH]

0

Co mogą zrobić Norweżki w wieku od 66 do 98 lat z widzami w Polsce? Rozbawić i wzruszyć do łez. Film dokumentalny może być zbiorową terapią, czego dowodem był wczorajszy seans w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych “Okiem Młodych” w Świdnicy.

9-festiwal-okiem-mlodych-3Historia siatkarskiej drużyny wiekowych Norweżek, które pierwszy raz decydują się rozegrać prawdziwy mecz, a na przeciwnika wybierają męską drużynę ze Szwecji poruszyła świdnicką widownię.  “Optymistki”  w reżyserii Gunhild Magnor to film o radości życia, współpracy i szacunku. Bez narzekania, jątrzenia, oszustw i przemocy. Reakcje widzów, którzy wychodzili z sali świdnickiego teatru roześmiani i wzruszeni są dowodem, że taki seans może być zastrzykiem dobrej energii. Do innych emocji sięgnął z kolei Paweł Łoziński w swoim filmie “Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham”, który publiczność obejrzała trzy godziny później. Widzowie stali się świadkami zapisu rozmowy w gabinecie psychoterapeuty. Bohaterki próbują poradzić sobie z trudnymi problemami. Czy takie obrazy mogą pomagać widzom? O filmoterapii podczas wieczornego spotkania mówili goście festiwalu Małgorzata Kozubek i Jacek Nagłowski.

Dokumentalne filmy pełnometrażowe będzie można oglądać do soboty. Już dzisiaj o 20.00 w teatrze “Mnich z morza”, a po projekcji spotkanie z reżyserem Rafałem Skalskim.

Również dzisiaj rozpoczynają się pierwsze pokazy konkursowe. Na początek zmagania najmłodszych reżyserów w wieku do 21 lat. W konkursie młodzieżowym rywalizuje 6 filmów: “Prosta rzecz” Szymona Daneckiego, “Wykluczeni” Krzysztofa Świderskiego, “Schody” Natalii Parzymies, “Koncertina” Karoliny Karwowskiej, “Gołębnik Henryka Śnieżka” Marcina Arcimowicza i “Nasz dom” w reżyserii Wiktora Goncerza, Adriana Krzemińskiego i Kingi Pudełek.  Zwycięzcę wskaże jury w składzie kuratorka filmowa Anna Desponds, filmoznawca Małgorzata Kozubek i reżyser Rafał Skalski. Początek pokazów o 18.00 w świdnickim teatrze.

PROGRAM FESTIWALU. KLIKNIJ!

MFFD “Okiem Młodych” potrwa do 18 września. Organizatorami 9. edycji są Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławska Fundacja Filmowa.

/asz/
Zdjęcia Artur Ciachowski