Strona główna 0_Slider Syreny dla powstańców warszawskich

Syreny dla powstańców warszawskich

4

Dzisiaj  w całej Polsce o godzinie 17.00 zostaną włączone syreny alarmowe. Oficjalnie to trening sygnałów ostrzegawczych, ale faktycznie – hołd dla powstańców warszawskich. 1 sierpnia mija 72.rocznica zrywu w stolicy Polski. W powiecie świdnickim o 17.00 na 3 minuty zostanie uruchomionych około 50 syren.

PW 1

Przed dwoma laty Świdnica dzięki staraniom Tadeusza Grabowskiego i związków kombatanckich na Rynku powstał mural (na zdjęciu), było wspólne śpiewanie piosenek powstańczych, wystawa militariów z Muzeum Broni w Witoszowie i spotkania z kombatantami.  W tym roku obchody ograniczą się do treningu alarmowego.

Powstanie warszawskie militarnie było wymierzone przeciwko Niemcom, ale politycznie miało ratować kraj przed uzależnieniem od Związku Radzieckiego. Zakończyło się kapitulacją 3 października 1944 roku. Życie straciło około 10 tysięcy powstańców, 7 tysięcy uznaje się za zaginionych. Historycy nie są zgodni co do liczby ofiar wśród ludności cywilnej. Szacunki mówią o 120-200 tysiącach. Warszawa po powstaniu została przez Niemców doszczętnie zniszczona.

/red./

Poprzedni artykułMarsz w rocznicę wielkiej bitwy [FOTO]
Następny artykułPół tysiąca kary za zniszczenie Ogrodu Różanego [FOTO]