Strona główna 0_Slider Przedsmak jubileuszowego Festiwalu Folkloru

Przedsmak jubileuszowego Festiwalu Folkloru

0

Jubileuszowy 25. Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu rozpoczyna się dziś wieczorem o godz.19.00, ale tradycyjne dzień wcześniej, w Kostrzy odbył się Wieczór Narodowy. Miejscowa świetlica wiejska zgromadziła duże grono sympatyków folkloru.

Wszystko zaczęło się właśnie w tej sali. W tym niedużym pomieszczeniu wybredna kostrzańska publiczność mogła zobaczyć zespoły z prawie wszystkich kontynentów.– podkreślał  burmistrz Zbigniew Suchyta, który wiele ciepłych słów poświęcił również gospodarzom festiwalu – ZF „Kostrzanie”, którzy są dumą nie tylko Kostrzy, ale całej gminy Strzegom.

Później przyszła kolej na występy artystyczne. Jako pierwszy wystąpił Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Przodkowianie” z Przodkowa, który zaprezentował tańce i piosenki wykonywane w języku  kaszubskim. Niezwykle interesujący był występ włoskiego zespołu z miasta partnerskiego Pavullo nel Frignano. Barwne stroje, interesujące rekwizyty i gorący południowy temperament członków zespołu przypadły do gustu kostrzańskiej publiczności.

Równie pozytywnie został przyjęty występ zespołu Cununa Apusenilor z Rumunii. Jako ostatni zagrał i zaśpiewał słowacki zespół folklorystyczny „Zeliezko” z Koszyc. Dynamicznym i żywiołowym tańcom naszych południowych sąsiadów nadawało rytm bogate instrumentarium:  skrzypce, piszczałki, kontrabas, altówka, akordeon i cymbały.

/ opr.red.; foto UM Strzegom/

Poprzedni artykułWakacje na medal
Następny artykułPolicjanci zapowiadają dwie akcje kontrolne