Strona główna 0_Slider Miasto straciło 2,5 miliona złotych? Inwestycje Świdnickie w prokuraturze

Miasto straciło 2,5 miliona złotych? Inwestycje Świdnickie w prokuraturze

8

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy prowadzi śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i nadużycia uprawnień w latach 2006-2013 przez prezydenta Świdnicy. Istnieje podejrzenie, że miasto mogło stracić nie mniej niż 2,5 miliona złotych.

prokuratura22

Śledztwo ma wyjaśnić, czy podczas nieprawidłowego nadzoru nad spółką Świdnicki Park Przemysłowy, przekształconą później w Inwestycje Świdnickie, zasilanie tejże spółki z budżetu miasta wyrządziło szkody nie mniejsze niż 2,5 miliona złotych – informuje Tomasz Orepuk, rzecznik pasowy Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. Zawiadomienie w tej sprawie złożył pełnomocnik Gminy Miasto Świdnica.

Inwestycje Świdnickie powstały z przekształcenia Świdnickiego Parku Przemysłowego i miały przede wszystkim zająć się przygotowaniem budowy aquaparku. Niemal w ostatniej chwili Rada Miejska zastopowała inwestycję, szacowaną na ponad 80 milionów złotych. W ubiegłym roku spółkę skontrolowała Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej. Przypomnijmy ustalenia:

Z zebranych informacji wynika, że spółka, najpierw działająca jako Świdnicki Park Przemysłowy, a później, w 2011 przekształcona w Inwestycje Świdnickie, od początku generowała straty, uzupełniane systematycznie z budżetu miasta, a część wydatków – jak choćby 50 tysięcy złotych na opracowanie strategii promocji nieistniejącego jeszcze aquaparku czy dofinansowanie wydarzeń kulturalnych kwotą 10 tysięcy – jest co najmniej zastanawiająca. Rada Miejska uchwałę o likwidacji spółki podjęła w listopadzie 2012 roku, ale do faktycznego rozwiązania doszło dopiero w maju 2013. W tym czasie nadal ponoszone były koszty, m.in. z tytułu wynagrodzeń. Jak czytamy w informacji komisji, same płace prezesa pochłonęły 224 tysiące złotych. Jeden z pracowników miał być natomiast zatrudniony podwójnie – w spółce i w Urzędzie Miejskim. Z informacji wynika również, że miasto nie odzyskało znacznej części kapitału zakładowego.

Informację o rozliczeniu Ryszard Wawryniewicz, były prezes Inwestycji Świdnickich nazwał dintojrą obecnych władz na poprzednikach. Swoje wyliczenia podał podczas konferencji prasowej. („Były prezes pozwie komisję o milion złotych”).

Postępowanie nie jest prowadzone przeciwko konkretnej osobie, ale w sprawie. We wskazanych latach prezydentem Świdnicy był obecny poseł Wojciech Murdzek. – Nic mi nie wiadomo na temat tego postępowania. Żadnego narażenia miasta na straty nie było, natomiast wydawanie pieniędzy stało się bezsensowne w chwili, gdy Rada Miejska podjęła decyzję o rezygnacji z budowy aquaparku. Szkoda do dzisiaj – mówi były prezydent.

/asz/

 

Poprzedni artykułMariusz narysował Polskę [FOTO]
Następny artykułRehabilitacja AKS-u, wysokie wyjazdowe zwycięstwo