Strona główna Magazyn Turystyka Małki w podróży: Sześć powodów, by odwiedzić Łódź

Małki w podróży: Sześć powodów, by odwiedzić Łódź

1
Łódź to jedno z najbardziej niedocenianych architektonicznie i turystycznie miast w Polsce. Mówiąc Łódź większość Polaków myśli: brudne, szare miasto z mnóstwem opuszczonych fabryk, walącymi się kamienicami no i oczywiście ulicą Piotrkowską. Sam miałem podobne zdanie o tym miejscu, no ale jak miało być inaczej skoro sami Łodzianie tak przedstawiają swój „matecznik”.
Łódź – Katedra
Jakiś czas temu, dzięki uprzejmości znajomych ze Zgierza, mieliśmy okazję wreszcie się przekonać na własne oczy jak to jest w rzeczywistości z Łodzią. Mając doborowych przewodników w postaci Witka i Zbyszka oraz wspaniałe towarzystwo ich jakże szacownych małżonek, wyruszyliśmy odkrywać dla siebie to miasto. Mieliśmy na to dokładnie dwa dni (niestety tylko). Wiadomym jest zatem, że w tak krótkim czasie trzeba dokonywać wielu wyborów, często rezygnując z oglądania tego co chciałoby się zobaczyć. Poniżej moja subiektywna lista sześciu powodów dlaczego warto zobaczyć Łódź.
1) Manufaktura i pałac Izraela Poznańskiego

Oficjalna strona: http://www.manufaktura.com/
http://www.muzeum-lodz.pl/pl/palac-poznaskich/o-palacu

Przez wiele lat w samym sercu Łodzi straszyły ruiny dawnych fabryk Izraela Poznańskiego – jednego z 3 największych fabrykantów w mieście. Na szczęście pozostałości i ruiny udało się uchronić przed zniszczeniem. W końcu znalazł się inwestor, który postanowił przerobić to miejsce na centrum handlowo-rozrywkowe oraz hotel. Po oddaniu do użytku Manufaktury Łodzianie się w niej zakochali, do tego stopnia, że obecnie stanowi główny punkt spotkań i największą atrakcję miasta.

Łódź – Manufaktura
Łódź – Manufaktura
Do Manufaktury przylega również dawna siedziba Izraela Poznańskiego – jego pałac, w którym mieści się obecnie muzeum. Można w nim podziwiać dawny wystrój wnętrz pałacu, salę poświęconą Arturowi Rubinsteinowi czy też piękną salę balową. Miejsce to znane jest każdemu kto oglądał Ziemię Obiecaną Andrzeja Wajdy, gdyż wiele scen było właśnie tam kręconych. Do pałacu należą też bardzo ładne ogrody pałacowe.
Łódź – Pałac Izraela Poznańskiego

2) Ulica Piotrkowska

 

Łódź – Ulica Piotrkowska
Ta najważniejsza i najbardziej reprezentacyjna ulica w Łodzi jest jednocześnie jedną z najdłuższych w Polsce. Ma ona ponad 4 kilometry długości. Do niedawna była głównym miejscem spotkań i wieczornych rozrywek Łodzian. Obecnie pod tym względem ustępuje Manufakturze. Ulica Piotrkowska obecnie przechodzi gruntowną modernizację. Na sporym odcinku jest ona zamknięta dla ruchu samochodowego.Stworzono na niej deptak z mnóstwem restauracji i knajpek. Przy Piotrkowskiej można znaleźć wiele wspaniałych pałaców, które pozostały po fabrykantach, dających obraz tego jak bogaci to byli ludzie i jaki rozmach mieli.
Łódź – Ulica Piotrkowska

 3) OFF Piotrkowska 

 

Łódź – Off Piotrkowska
Przestrzeń w zabudowaniach dawnej fabryki Ramischa przy ulicy Piotrkowskiej 138/140 jest jednym z najbardziej klimatycznych miejsc w Łodzi. Stało się ono tak popularne, że National Geographic przyznał mu nominację w konkursie „7 Nowych Cudów Polski”.OFF Piotrkowska z pozoru nie wygląda atrakcyjnie. Nieoczyszczone, ceglane mury pofabrycznych budynków kryją jednak w sobie wiele atrakcji przyciągających zarówno łódzkich hipsterów jak i rodziny z dziećmi. Na terenie OFF Piotrkowska znajdują się między innymi restauracje (polecam burgery z Drukarnia Skład Wina), pracownie mody czy kluby muzyczne.
Oficjalna strona: http://offpiotrkowska.com/

4) Pałac Herbsta i Księży Młyn

Mówiąc Księży Młyn należy myśleć Karol Scheibler. Ten jeden z trzech największych łódzkich fabrykantów walnie przyczynił się do rozwoju miasta jednocześnie mając znaczący wpływ na to jak Łódź wygląda obecnie. Tereny Księżego Młyna praktycznie w całości należały właśnie do tego producenta bawełny. Oprócz samego kompleksu fabryk (obecnie są odnowione i mieszczą się w nich lofty) znajdowało się tu całe osiedle robotnicze, szkoły czy sklepy. Wszystkie oczywiście były własnością Scheiblera. Miał on nawet prywatną remizę strażacką, w razie gdyby na Księżym Młynie wybuchł pożar.
Łódź – Pałac Herbsta
Prawdziwą perełką na tym terenie jest neorenesansowy pałac, który Scheibler ufundował dla swojej córki i zięcia Edwarda Herbsta. Obecnie budynek jest potocznie właśnie nazywany Pałacem Herbsta. Miejsce to przez długi okres po II Wojnie Światowej nie miało szczęścia, i popadało w ruinę. Pech opuścił willę w latach 80 kiedy to podjęto decyzję o gruntownym remoncie. Dzisiaj budynek mieści w sobie muzeum, w którym można zobaczyć odtworzone pomieszczenia pałacowe typowego łódzkiego fabrykanta. Niestety wyposażenie pałacu jest zbiorem odnowionych eksponatów zbieranych z różnych innych kamienic w Łodzi, gdyż oryginalne zostało zabrane, wraz z prawowitymi właścicielami, do Wiednia. Mimo to miejsce to szokuje swoim przepychem i daje wyobrażenie jak mieszkali bogaci mieszkańcy Łodzi.Zwiedzanie muzeum jest podzielone na 3 części, z czego, na każdą kupuje się osobny bilet. Jednakże można zakupić wejściówkę na 2 ekspozycje, a trzecią ma się za darmo. Na szczególną uwagę zasługuje tu wystawa malarstwa, która mieści się w należącej do kompleksu pałacowego stajni. Wiszą tam obrazy takich artystów jak Chełmoński, Matejko czy Axentowicz.

5) Biała Fabryka 

 

Łódź – Biała Fabryka
Biała Fabryka to dawna fabryka Geiera mieszcząca się przy ulicy Piotrkowskiej 282. Była to pierwsza fabryka w Łodzi, w której zamontowano maszynę parową, a co za tym idzie pierwsza manufaktura, która posiadała komin przemysłowy. Nazwa fabryki wywodzi się od koloru ścian jaki miały budynki się w niej znajdujące. Należy dodać, że jest to w Łodzi ewenement, aby fabryka miała tynkowane ściany.

Dzisiaj w „Białej Fabryce” znalazło swoją siedzibę Muzeum Włókiennictwa, w którym można zobaczyć wiele eksponatów związanych z tym przemysłem, na przykład sporą kolekcję maszyn tkackich. Moją uwagę szczególnie przykuła multimedialna prezentacja przedstawiająca działanie maszyny parowej w tak wielkiej fabryce.

6) Inne ważne miejsca i atrakcje

Opisane tutaj miejsca nie są jedynymi, które Łódź ma do pokazania swoim gościom. Jest ich na tyle dużo, że na dokładne zwiedzenie miasta trzeba by przeznaczyć około tygodnia.  Wśród tych licznych atrakcji Łodzi godnymi polecenia są również chociażby:
1) Radegast (Radogoszcz) pomnik pamięci ofiar holocaustu stacja kolejowa, z której odchodziły do obozów koncentracyjnych transporty z żydami z łódzkiego getta.
2) Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej mieszczący się obok Białej Fabryki – pokazujący jak wyglądała architektura miasta przed wydaniem decyzji o nadaniu miastu statusu miasta przemysłowego.
3) Muzeum animacji Se-Ma-For
4) Sanktuarium w Łagiewnikach z ogromnymi zielonymi terenami lasu miejskiego.
5) Archikatedrę pod wezwaniem Stanisława Kostki, będącą jednym z największych kościołów w Polsce, a także inne kościoły łódzkie takie jak na przykład: Kościół Garnizonowy.
6) Łódzkie cmentarze z kaplicami grobowymi łódzkich fabrykantów.
7) Przejażdżka najdłuższą linią tramwajową w Polsce Łódź-Ozorków, linia nr 46
8) Muzeum kinematografii w dawnym pałacu Scheiblera
9) Łódzkie murale
Łódź – Radegast
Łódź – Łagiewniki
Łódź – murale

***
Ola i Michał Małkowie są pasjonatami podróży, a ich miłości do zwiedzania świata nie przerwały narodziny Madzi. Córeczka znakomicie sobie radzi, a jak się okazuje – świat jest coraz bardziej przychylny małym podróżnikom. Ola i Michał prowadzą wyjątkowego bloga Małki w Europie: bardzo precyzyjnie podają informacje praktyczne, sprawdzone „na własnej skórze”. Swoimi doświadczeniami dzielą się także z czytelnikami Swidnica24.pl w cotygodniowym Magazynie. Wszystkie wpisy pochodzą z bloga podróżującego małżeństwa „Małki w Europie”.
Poprzedni artykułPiękniejszy świat Beaty: Lapidaria podlaskie
Następny artykułCzary Penelopy: Tort wiśniowo-czekoladowy