Strona główna Bez kategorii W Świdnicy ubywa pustostanów

W Świdnicy ubywa pustostanów

1

Ponad 60 pustostanów z miejskich zasobów mieszkaniowych zostało w ubiegłym roku wyremontowanych i ma nowych najemców.

Swidnica

– Założyliśmy sobie, iż jak najszybciej zlikwidujemy problem dużej ilości pustostanów, gdyż to marnotrawienie miejskiej substancji mieszkaniowej. Wszędzie też tam, gdzie to możliwe, dokonujemy modernizacji lokalu, zapewniając lepsze warunki do życia. Do mieszkań takich kierujemy przede wszystkim rodziny z małymi dziećmi oraz osoby wymagające szczególnych warunków – chore lub wiekowe – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Na przełomie 2014/2015 roku miasto Świdnica dysponowało 107 pustostanami. Były to bardzo zróżnicowane pod względem technicznym lokale mieszkalne i socjalne, o metrażach od 14,58 m2 (pokój w byłym budynku hotelowym) do 225,51 m2. Część z tych mieszkań nie stanowiła samodzielnych lokali, posiadały wspólny przedpokój, co było wynikiem podziałów dokonanych przed kilkudziesięciu laty.

Z tej puli 62 lokale zostały w ubiegłym roku przeznaczone do najmu. W 48 remont wykonany został przez Miejski Zarząd Nieruchomości, a w 14 prace miały charakter bieżący, tzn. nie wymagały remontu instalacji, stropów i ingerencji w części wspólne budynków, więc najemcy odświeżenia podjęli się we własnym zakresie lub z udziałem MZN.

Wśród 48 lokali wyremontowanych przez MZN w sześciu, gdzie istniały możliwości techniczne, wykonane zostały łazienki. Niestety w pozostałych mieszkaniach takich możliwości nie było, wykonany więc został tylko remont odtworzeniowy.

Ponadto dla 14 lokali mieszkalnych i socjalnych przygotowane zostały projekty wraz z dokumentacją budowlaną, pozwalające na uzyskanie pełnowartościowych mieszkań, których remonty przeprowadzone zostaną w roku bieżącym. Dla czterech z tych lokali miasto otrzymało dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Zgodnie z nową polityką mieszkaniową, przedstawioną Radzie Miejskiej na sesji 29 maja 2015 roku – 13 ostatnich lokali komunalnych w budynkach wspólnot mieszkaniowych oraz 9 mieszkań o powierzchni przekraczającej 80 m² przeznaczonych zostało do sprzedaży w przetargu nieograniczonym. Ponadto na wniosek osób zamieszkujących w mieszkaniach o wspólnych przedpokojach do sprzedaży w przetargach skierowano 5 mieszkań, odzyskanych wskutek eksmisji.

Blisko 20 pustostanów zostało wycofanych z eksploatacji. Zlokalizowane one były w budynkach do rozbiórki lub sprzedaży.

W 2016 roku 38 pustostanów objętych jest planem remontu przez MZN. Znajdują się w różnych stadiach zaawansowania – od określenia zakresu remontu do prac wykończeniowych. Wybór przyszłych najemców tych lokali, uzależniony będzie od lokalizacji, struktury własnościowej budynku, w którym znajduje się mieszkanie, jego metrażu i wyposażenia technicznego.

W 2015 roku na remonty pustostanów wydano 1 085 950 zł, w tym roku zaplanowana jest kwota 1 100 000 zł.

/UM w Świdnicy, opr. red./

Poprzedni artykułPomagał w uprowadzeniu Ukraińca
Następny artykułMatematyka na Sycylii