Strona główna Wydarzenia Świdnica Matematyka na Sycylii

Matematyka na Sycylii

0

Nie tylko świetnie bawią się podczas nauki przedmiotów ścisłych, ale zwiedzają przy tym świat. Uczniowie Gimnazjum Społecznego ze Świdnicy uczyli się na Sycylii.

_1019535

Od 2015 roku Gimnazjum Społeczne w Świdnicy jest koordynatorem projektu „Observational Research Impacts On Natural Science. Orions” w ramach unijnego programu Erasmus+. W projekt jest zaangażowanych sześć szkół – z Polski, Grecji, Portugalii, Szwecji, Włoch i Francji, z których uczniowie wykonują różnorodne zadania z matematyki, fizyki i astronomii np. obserwacje Słońca, zaćmień Księżyca i zdają z nich sprawozdanie na platformie e-Twinning. Raz na kilka miesięcy reprezentanci szkół spotykają się w jednym z krajów, aby przedstawić dotychczasowe osiągnięcia i wspólnie zrealizować kolejne zadanie.

Celem kolejnej wyprawy była Sycylia. W wyjeździe wzięło udział siedmioro uczniów: Adrian Augustyn, Mila Korolewicz, Zuza Jóźków, Iza Budis z klasy I, Liwia Misztal z klasy II oraz India Bogusławska i Natalia Samotyj z kl.III. Opiekę nad grupą pełniły Violetta Wierzbicka – Kłosiewicz i Marlena Chalimoniuk. Tym razem uczestnicy projektu spotkali się w Partinico,  miejscowości położonej ok. 40 kilometrów od Palermo. Program spotkania był bardzo bogaty i różnorodny. Uczniowie brali udział w zajęciach w ogrodzie botanicznym w Palermo, prowadzili obserwacje plam słonecznych, wysłuchali wykładu w International Study Center of Physics Ettore Maiorana, byli również świadkami budowy komory Wilsona i przeprowadzonego w niej doświadczenia, w trakcie którego mogli się przekonać że promieniowanie kosmiczne można obserwować niemal bezpośrednio.

W ramach spotkania uczniowie nie tylko uczyli się, ale również poznawali kraj gospodarzy. Zwiedzili Palermo, gdzie podziwiali fantastyczne barokowe budowle, a z dachu katedry oglądali toczące się w mieście życie. Na kolejnej wycieczce wędrowali po średniowiecznym, położonym na szczycie góry, miasteczku Erice. Niezwykłe wrażenie na wszystkich zrobiły wyrastające wprost z morza skały w rezerwacie Scopello. Uczniowie mieli także okazję zobaczyć, znajdujący się na liście UNESCO, zespół klasztorny Mont Real. Wycieczki pozwoliły poznać przebogatą historię Sycylii, na której krzyżowały się wpływy punickie, greckie, rzymskie, normańskie i arabskie. Uczestnicy wyjazdu mieszkali u włoskich rodzin i mieli okazję posmakować tradycyjnej sycylijskiej kuchni, jak również poznać codzienność swoich sycylijskich rówieśników.

Marlena Chalimoniuk

Poprzedni artykułW Świdnicy ubywa pustostanów
Następny artykułMiasta UNESCO zgodnie apelują