Strona główna Bez kategorii Szczury biegają po Zawiszowie

Szczury biegają po Zawiszowie

10

Właśnie się urodziły i wychodzą z norek. Ani dzieci, ani ich rodzice nie budzą jednak sympatii – na świdnickim Zawiszowie pojawiła się plaga szczurów.

szczur

Na alarm biją mieszkańcy ul. Długosza i ul. Kazimierza Wielkiego: „będziemy naprawdę bardzo wdzięczni za skupienie się nad problem biegających szczurów w biały dzień po osiedlu Zawiszów […] Rozłożenie trutki , nie jest profesjonalnym podejściem ani skutecznym działaniem, zwalanie winy na lokatorów, że wyrzucają jedzenie jest słuszne, ale nie do końca, trudno ludzi nauczyć pewnych zachowań, są różni ludzie z takim czy innym podejściem. […] Pod krzewami, które uschły, jak szczury podgryzły korzenie jest ich plaga, cała kolonia. […] Nie należy to do przyjemnych sytuacji, kiedy małe dzieci idące ze szkoły, piszczą i uciekają ze strachu widząc siedzącego lub przebiegającego miedzy nogami szczura[…]

Szczur (łac. Rattus) to gryzoń z rodziny myszowatych, obejmujący kilkadziesiąt gatunków. Do najbardziej rozpowszechnionych należą, występujące również w Polsce, szczur śniady i szczur wędrowny. Uważne są za nieprzeciętnie inteligentne, mogą być nosicielami groźnych chorób.

To, co się odbywa dwa razy do roku, to tylko akcja deratyzacyjna polegająca na wyłożeniu trutki w miejscach, gdzie zwyczajowo gryzonie szukają pożywienia i przebywają, czyli w piwnicach – wyjaśnia Antonii Nóżka, od ponad dwudziestu lat zajmujący się m.innymi deratyzacją – Administratorzy w pogoni za oszczędnościami, z których rozliczają ich lokatorzy skupiają się na otrzymaniu w przetargu najniższej ceny za wyłożenie jednej porcji trutki, nie dbając o efekt, czyli skuteczność swoich działań. W takich sytuacjach jak ta na Zawiszowie, potrzebna jest obserwacja terenu, odnalezienie lęgowisk i koloni i skuteczne zwalczenie ich w tych miejscach.

Te zasady znają w SM Zawiszów.

– Wiemy o dwóch ogniskach w rejonie ul. Kazimierza Wielkiego i na te miejsca od pół roku nakierowana jest szczególna uwaga – powiedział Świdnica24.pl Wiesław Salus, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Zawiszów – Podpisaliśmy umowę ze specjalistami z Wałbrzycha, którzy w tych miejscach zakładają pułapki, wykładają trucizny, dwukrotnie przeprowadziliśmy kosztowne gazowanie. W ubiegłym tygodniu znów były zakładane specjalne trutki. Zwalczanie jest utrudnione, bo w okolicach boksów lokatorzy zapewne w dobrej intencji wyrzucają resztki warzyw i owoców, co stanowi pożywną karmę dla szczurów. Dodatkowo, na terenie osiedla działa pięciu administratorów i skuteczne pozbycie się gryzoni wymaga wspólnego działania.

Jak uważa prezes Salus, uschnięte drzewa nie są efektem żerowania szczurów tylko ubiegłorocznych upałów i suszy – Zaobserwowałem takie zjawisko w wielu miejscach Zawiszowa. Mieszkam tu – dodaje prezes – i żadna zmiana nie ujdzie mojej uwadze. Nawet jeśli ja czegoś nie zauważę, to przy kiosku czy pod sklepem powiedzą mi o tym mieszkańcy.

/wrt/

zdjęcie nadesłane przez czytelnika, dziękujemy.

Poprzedni artykułMiejska ciepłownia z zyskiem
Następny artykułMajowy Targ Ziemi w Kraskowie